Acasă Sport BC Timișoara – în formă maximă înaintea meciului cu U Mobitelco

BC Timișoara – în formă maximă înaintea meciului cu U Mobitelco

Baschetbaliștii clubului BC Timișoara vor să fie într-o formă cât mai bună pentru meciul din etapa a II-a din cadrul Diviziei A, băieții lui Pedrag Badnjarevic jucând două amicale la începutul săptămânii în compania echipei SZTE Szeged. Alb-violeții sunt determinați să se instaleze în fruntea clasamentului chiar dacă vor întâlni o echipă puternică din campionat în etapa viitoare. Bănățenii au arătat un joc bun împotriva formației maghiare, tehnicienii trupei de pe Bega dorind să testeze mai multe formule de joc, care să poată fi folosite în partida de sâmbătă. Antrenorul timișorenilor nu i-a avut disponibili pe Sarovic și Păltinișanu , cei doi fiind accidentați. Înfruntarea cu maghiarii a fost dominată de alb-violeți, care, deși au fost conduși după primul sfert, au reușit să întoarcă scorul, și, la pauza mare, bănățenii conduceau cu două puncte. Scorul a oscilat de mai multe ori în ultimele două sferturi, pentru ca la final tabela din Sala ”Constantin Jude” din Timișoara să indice scorul de 82-82. Cu toate că partida trebuia să aibă și prelungiri, tehnicienii celor două formații au decis ca scorul de egalitate să rămână, pentru ca jucătorii să nu mai fie nevoiți să mai joace reprizele suplimentare. Cel mai bun marcator din tabăra violeților a fost din nou Branko Cuic, cu 20 de puncte marcate, urmat de Archie, cu 14 reușite și Siriscevic cu 13 puncte. Partida a fost utilă pentru antrenorul sârb al Timișoarei, deoarece a putut vedea nivelul la care se află gruparea de pe Bega înaintea importantului meci de la Cluj. Partida din cadrul etapei a II-a a Diviziei A dintre BC Timișoara și U Mobitelco Cluj va avea loc sâmbătă, cu începere de la ora 18, în sala din Cluj. Înfruntarea va putea fi vizionată în direct pe postul TVR 3. Ambele formații au câștigat în meciul de debut al noului sezon, BC Timișoara fiind pe șase în timp ce Clujul staționează pe opt, ardelenii având un coșaveraj mai slab ca și bănățenii.