Acasă Sport BC Timișoara – învinsă în meciul doi din Serbia

BC Timișoara – învinsă în meciul doi din Serbia

După un start bun făcut în stagiul de pregătire din Serbia, când au învins la scor echipa Vizura Smederevo, baschetbaliștii echipei BC Timișoara nu au mai repetat jocul bun și au fost nevoiți să se recunoască învinși în meciul al doilea jucat în compania echipei Mega Vizura Belgrad. Ocupanta poziției a VI-a în sezonul trecut în Campionatul Serbiei a reușit să pună probleme grupării bănățene, ”leii” lui Predrag Badnjarevic izbutind să-și adjudece doar unul din cele patru sferuri. Alb-violeții au început bine partida și, după un 18-18 înregistrat în primul sfert, bănățenii au intrat la pauza mare cu un avantaj de 11 puncte. Deși părea aproape, victoria s-a îndepărtat încet-încet de echipa timișoreană, gruparea din Serbia reușind să preia inițiativa încă din sfertul trei. Ultimele zece minute au fost decisive în adjudecarea victoriei, MV Belgrad impunându-se în ultimul sfert cu 32-24, fapt care a dus la înfrângerea echipei din Timișoara. Scorul final al partidei a fost 86-78 pentru echipa din capitala Serbiei, timișorenii înregistrând astfel primul eșec din campania meciurilor amicale. Djerasimovic, cu 24 de puncte, urmat de Căpușan, cu 14 reușite, au fost principalii marcatori din tabăra timișoreană, în meciul al doilea de pregătire din Serbia. Alb-violeții continuă seria meciurilor amicale din țara vecină, BC Timișoara urmând să joace, sâmbătă, în compania echipei Tamiș Pancevo, pentru ca pe 4 septembrie, echipa lui Badnjarevic să-i întâlnească pe cei de la MZT Skopje, campioana la zi a Macedoniei.