Acasă Sport BC Timișoara – la primul eșec în Divizia A

BC Timișoara – la primul eșec în Divizia A

Baschet Club Timișoara a înregistrat primul eșec în atualul sezon al Diviziei A, partida contra campioanei U Mobitelco Cluj fiind cea mai grea de până acum pentru elevii lui Pedrag Badnjarevic. Alb-violeții au mers în capitala Ardealului cu speranțe la victorie sperând că pot câștiga cele două puncte puse în joc. Înfruntarea de la finalul săptămânii trecute a fost dominată clar de echipa din Cluj, bănățenii nereușind să se impună în niciunul din cele patru sferturi. ”Leii din Banat” au fost depășiți încă din primele 10 minute ale partidei, diferența pe tabelă la pauza mare fiind de cinci puncte de partea clujenilor. Alb-violeții au încercat să revină în partea secundă a meciului, însă încercarea lor a fost în zadar, greșelile personale făcute de jucătorii timișoreni au făcut ca Mobitelco să se impună și în sfertul trei cu scorul de 19-13. Ultimele zece minute nu au adus nici o modificare pe tabela de marcaj, gazdele impunându-se cu 25-19. Finalul meciului a adus primul eșec din acest sezon pentru bănățeni, BCT-ul pierzând meciul de pe terenul celor de la U Mobitelco Cluj cu 85-68, rezultat ce trimite formația de pe malul Begăi pe locul 11 în clasamentul Diviziei A. Cu toate că au suferit o înfrângere destul de severă pe terenul campioanei în exercițiu, baschetbaliștii timișoreni continuă să spere într-o clasare bună la finalul sezonului, principalul argument al alb-violeților fiind faptul că sezonul este de-abea la început. La finalul întâlnirii cu cei de la Cluj, tehnicianul Peedrag Badnjarevic, a declarat că principala cauză a înfrângerii echipei sale au fost greșelile personale făcute de jucătorii săi, greșeli de care echipa ardeleană a profitat din plin pentru a-și asigura victoria. Sârbul de la cârma BCT-ului a mai spus că în meciul din etapa următoare contra celor de la Oradea vrea ca echipa să nu mai repete aceleași greșeli, și, să se impună pentru a putea urca în clasament.