Acasă Sport BC Timișoara – lideră pe drept a Diviziei A

BC Timișoara – lideră pe drept a Diviziei A

Baschet Club Timișoara a jucat, sâmbătă, pe teren propriu, în cadrul etapei cu numărul XIII, contra echipei clasate pe primul loc în clasament, CSU Atlassib Sibiu. Bănățenii antrenați de Predrag Badnjarevic au început bine înfruntarea cu Sibiul și, împinși de la spate de o sală arhiplină, precum și de gândul că pot reveni pe primul loc, în cazul unei victorii, au preluat repede inițiativa, reușind să puncteze primii pe tabelă. Cuvântul de ordine a fost atacul, ambele echipe încercând să se distanțeze cât mai mult pe tabelă. Cu o apărare exactă și cu un joc ofensiv excelent, ”leii din Banat” au izbutit să câștige primele două sferturi cu 28-24 și 30-29, reușind astfel să intre în avantaj la pauza mare. Echipa care a ieșit mai determinată de la cabine a fost cea a BCT-ului, baschetbaliștii timișorenii fiind în căutarea unei victorii foarte importante. Penultimul sfert al înfruntării s-a încheiat cu avantaj de partea timișorenilor, care, în urma unui joc de recuperare bun, au reușit să se desprindă la zece puncte înaintea ultimelor zece minute de joc. În ultimul sfert, sibienii au adoptat o strategie ce a pus probleme echipei de pe Bega, apărarea avansată folosită de Atllassib făcându-i pe jucătorii alb-violeți să comită mai multe greșeli personale. Diferența pe tabelă dintre cele două combatante s-a micșorat până la un punct, grație forcing-ului echipei din Sibiu, însă partida a fost pe departe de a fi jucată. În ultimele secunde de joc, BCT-ul a preluat inițiativa și, grație reușitelor lui Archie și Jovanovic, gruparea de pe Bega a izbutit să câștige meciul contra lui Atlassib, scorul final fiind 101- 97 pentru timișoreni. Cel mai eficient marcator din tabăra ”leilor” a fost Jovanovic, jucătorul reușind să marcheze 29 de puncte. Grație succesului din etapa a XIII-a, BC Timișoara revine în fruntea clasamentului Divizieie A și așteaptă acum meciul din etapa următoare, contra celor de la Dinamo București.