Acasă Sport BC Timișoara revine în fotoliul de lider al Diviziei A

BC Timișoara revine în fotoliul de lider al Diviziei A

Echipa de baschet masculin BC Timișoara a revenit pe primul loc în campionat după victoria obținută în etapa a XXVI-a împotriva celor de la CSU Atlassib Sibiu. Bănățenii au pornit din postura de favoriți în partida de duminică de la Sibiu, și, cu toate că au avut un start ezitant, ”leii din Banat” s-au montat exemplar și și-au trecut în cont victoria cu numărul XX din actualul sezon. Elevii antrenați de Pedrag Badnjarevic au cedat primul sfert la o diferență de un punct, pentru ca, în sfertul al doilea, echipa timișoreană să preia conducerea, scorul după primele 20 de minute fiind 34-43 pentru BCT. După revenirea de la cabine, echipa gazdă a dat semne de revenire, însă bănățenii au reușit să-și păstreze avantajul. Ultimul sfert al întâlnirii a clarificat problema învingătoarei, alb-violeții impunându-se în ultimele zece minute cu 32-16, fapt ce a consfințit o nouă victorie clară pentru gruparea timișoreană. Scorul final al meciului dintre CSU Atlassib Sibiu și BC Timișoara a fost 68-94, cel mai eficient marcator al alb-violeților fiind Siriscevic, cu 23 de puncte marcate. În urma victoriei de la Sibiu, Timișoara a urcat pe primul loc în campionat și se pregătește acum de înfruntarea directă cu echipa de pe locul II, CSU Ploiești, partida fiind programată în ultima zi a lunii martie, în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara.