Acasă Sport BC Timișoara rămâne lider înaintea ultimei etape

BC Timișoara rămâne lider înaintea ultimei etape

Baschet Club Timișoara este pe primul loc în Divizia A, cu 48 de puncte strânse în cele 27 de meciuri jucate în prima ligă. Elevii lui Predrag Badnjarevic s-au impus în derby-ul sfârșitului de campionat, în fața celor de la CSU Ploiești și și-au asigurat prima poziție în clasament. Alb-violeții au beneficiat la maximum de avantajul terenului propriu, în meciul de sâmbătă, suporterii echipei timișorene umplând Sala ”Cnstantin Jude” din Timișoara, pentru a-și susține favoriții în meciul contra grupării prahovene. ”Leii din Banat” au pus capăt șirului de 11 victorii consecutive reușite de baschetbaliștii echipei CSU Ploiești și, cu toate că s-au impus la limită, jucătorii lui Badnjarevic au arătat că merită pe deplin primul loc în Divizia A. Partida a început cu echipa din Timișoara în atac, bănățenii izbutind să se impună din primul sfert, cu 29-22. În sferturl al doilea, echipa vizitatoare a recuperat din diferența de șapte puncte, pentru ca, la pauza mare, tabela din sala timișoreană să indice scorul de 48-44 pentru BCT. La revenirea de la cabine, cele două combatante au jucat de la egal la egal, dovadă stând scorul sfertului trei: 20-20. Bătălia finală pentru victorie s-a dat în ultimele zece minute, atât bănățenii, cât și prahovenii încercând să se impună în cel mai important meci al etapei a XXIX-a din Divizia A. Cu o apărare exactă și cu un atac eficient, grație jocului fără greșeală făcut de Jovanovic și Archie, BC Timișoara a încheiat înfruntarea cu Ploieștiu câștigătoare, chiar dacă, pe final, alb-violeții nu au fost scutiți de emoții, gruparea oaspete fiind foate aproape de a câștiga toate punctele puse în joc. Scorul final după cele patru sferturi a fost 99-92 pentru BC, timișorenii reușind să se impună din nou în fața prahovenilor după meciurile câștigate de elevii lui Badnjarevic în Cupă, în fața echipei din Ploiești. Archie și Popescu au fost principalii marcatori din tabăra viola, fiecare baschetbalist reușind să înscre un număr de 27 de puncte. În ultima etapă a sezonului, BC Timișoara va întâlni ocupanta locului VII din Diviza A, BC Târgu Mureș, bănățenii fiind favoriți la câștigarea înfruntării.