Acasă Sport BC Timişoara s-a impus dramatic în faţa Stelei

BC Timişoara s-a impus dramatic în faţa Stelei

Formaţia de baschet BC Timişoara a jucat, duminică, în Sala „Constantin Jude” din Timişoara, pentru a patra oară în acest sezon, împotriva formaţiei     CSA Steaua Turabo. Bănăţenii au fost învinşi de fiecare dată în precedentele trei întâlniri de către echipa bucureşteană, în ultimul meci dintre cele două formaţii Steaua impunându-se la o diferenţă de 30 de puncte. Deşi avantajul moral era de partea echipei din Bucureşti, baschetbaliştii antrenaţi de Dragan Petricevici au fost nevoiţi să câştige confruntarea cu Steaua, pentru ca speranţele la un loc în play-off-ul acestui sezon să rămână în picioare. Încurajaţi de un public care a umplut până la refuz sala din Timişoara, jucătorii timişoreni au reuşit să ţină piept unei echipe ce an de an se bate pentru titlu de campioană a României. Partida a început într-o notă de dominare a echipei oaspete, însă elevii lui Dragan Petricevici au reuşit să se menţină la doar patru puncte în spatele steliştilor. Sfertul doi a fost mai echilibrat, echipele reuşind să se neutralizeze reciproc. Scorul la pauză a fost 38-34 pentru echipa vizitatoare, dar cu toate acestea, diferenţa de doar patru puncte menţinea vie speranţa bănăţenilor la un rezultat pozitiv. În penutimul sfert al întâlnirii, timişorenii încep să pună mai multă presiune pe echipa din capitală, şi, reuşesc să menţină proporţiile scorului în limite normale. Scorul celei de-a treia părţi a meciului a fost 15-15, iar deznodământul meciului s-a amâna pentru încă un sfert. Ultimele zece minute ale partidei au fost şi cele mai palpitante pentru bănăţeni, aceştia reuşind graţie jocului foarte bun de recuperare să se apropie la doar două puncte de stelişti. Formaţia oaspete nu s-a lăsat impresionată de forcing-ul alb-violeţilor, şi, cu doar două minute înainte de final au reuşit să mărească diferenţa la opt puncte. Norocul, care i-a părăsit pe bănăţeni în precedentele meciuri jucate împotriva Stelei, a venit de partea alb-violeţilor în această partidă, şi, i-a ajutat să revină când nimeni nu mai credea că este posibil. Cu mai puţin de un minut înainte de fianlul întâlnirii, Pesici a marcat un coş important, care i-a adus pe „Leii din Banat”  în avantaj. Punctele vicoriei bănăţene au fost marcate de pivotul Păltinişanu, care, a reuşit să marcheze din acţiune, închinzând tabela la scorul de 68-67 pentru BC Timişoara. Aşadar, formaţia timişoreană a reuşit o victorie mare în faţa ocupantei locului doi în Divizia A, păstrând astfel şansele la un loc în primele opt echipe ale campionatului. Cei mai buni marcatori ai formaţiei alb-violete au fost Pesic, cu 19 puncte şi Păltinişanu, cu 18 reuşite. La finalul partidei, tehnicianul bănăţenilor, Dragan Petricevici a declarat că, deşi formaţia oaspete nu a ştiut să piardă, sărind la bătaie la finalul întâlnirii, îi felicită pe stelişti pentru modul cum şi-au apărat şansle în timpul jocului. Antrenorul timişorenilor şi-a felicitat proprii jucători pentru dăruirea care au arătat-o şi pentru faptul că au crezut în victorie până la finalul partidei. Următorul meci pentru alb-violeţi va fi împotriva unei contracandidate la un loc pentru play-off, BCM U Piteşti. Partida va avea loc la Piteşti la finalul acestei săptămâni.