Acasă Sport BC Timișoara s-a impus în restanța din Macedonia

BC Timișoara s-a impus în restanța din Macedonia

Baschet Club Timișoara continuă să spere la o calificare în fazele superioare ale Ligii Balcanice după victoria foarte importantă obținută în fața echipei Torus Skopje. ”Leii din Banat” trebuiau să joace împotriva echipei din Macedonia la începutul lunii februarie, însă înfruntarea s-a amânat din cauza condițiilor meteo. Amânarea le-a prins bine baschetbaliștilor antrenați de Pedrag Badnjarevic, aceștia reușind să bifeze un nou succes în competiția europeană, chiar dacă BCT-ul a plecat în Macedionia fără presiunea rezultatului. Alb-violeții au început bine meciul disputat miercuri, și, după primele două sferturi, elevii lui Badnjarevic conduceau gruparea macedoneană cu 35-32. Lipsită de aportul celor mai buni marcatori din ultima etapă jucată în Divizia A, Popescu și Jovanovic, gruparea bănățeană a continuat jocul bun ofensiv și în partea a doua a înfruntării. Echipa oaspete a dat semne că poate reveni, după ce și-a adjudecat sfertul trei cu 19-17, însă bănățenii au vrut să facă tot posibilul să își ia revanșa pentru meciul pierdut în tur și s-a impus în sfertul patru cu 20-15. Scorul final al meciului dintre Torus Skopje și BC Timișoara a fost 63-73, bănățenii izbutind prin victoria de miercuri să păstreze șanse la calificarea mai departe în Liga Balcanică, chiar dacă în ultima etapă depind de rezultatul contracandidatei pentru locul trei, gruparea RilskiSportis. Cel mai eficient marcator al bănățenilor în meciul din Macedonia a fost Spralija, cu 21 de puncte marcate.