Acasă Sport BC Timișoara s-a înclinat din nou în Liga Balcanică

BC Timișoara s-a înclinat din nou în Liga Balcanică

Meciurile din Liga Balcanică nu le priesc deloc baschetbaliștilor clubului BC Timișoara, alb-violeții înregistrând cel de-al doilea eșec din tot atâtea partide jucate în acest sezon în competiția europeană. Bănățenii au primit marți vizita echipei KK Torus în cadrul etapei a doua din Liga Balcanică, norocul ocolindu-i încă o dată pe băieții lui Badnjarevic. Cu un moral bun venit în urma victoriilor din campionat, timișorenii au pornit încrezători în victorie, mai ales că au evoluat în fața propriilor suporteri. Echilibrul a fost cuvântul de ordine în primele două sferturi ale întâlnirii, atât BC Timișoara cât și KK Torus reușind un joc defensiv bun ce a făcut ca diferența să rămână mică pe tot parcursul primei jumătăți a meciului. Primul sfert a revenit echipei vizitatoare care s-a impus cu 23-21, pentru ca sfertul doi să fie adjudecat de bănățeni cu scorul de 16-15. La pauză echipa în avantaj a fost cea din Torus, tabela din Sala ”Constantin Jude” arătând scorul de 37-38 după primele 20 de minute de joc. Bănățenii au început bine sfertul trei, însă nu au reușit să anihileze atacurile macedonenilor, care au izbutit să se desprindă și la zece puncte. Ultimul sfert a însemnat revenirea în joc a echipei de pe Bega, care nu numai a recuperat diferența de pe tabelă, dar a reușit să preia conducerea. Cu toate că victoria a fost la îndemâna alb-violeților, aceștia nu au reușit să țină de rezultat, echipa vizitatoare reușind să marcheze coșul victoriei în ultimele secunde ale întâlnirii. La finalul celor patru sferturi tabela BC Timișoara s-a recunoscut învinsă din nou în Liga Balcanică, KK Torus impunându-se cu scorul final 74-72. La finalul meciului tehnicianul bănățenilor s-a declarat nemulțumit de jocul făcut de echipa sa, spunând că BC Timișoara a făcut cel mai slab joc din acest sezon. Cel mai eficient jucător din tabăra bănățeană a fost Popescu, jucătorul reușind să înscrie 24 de puncte.