Acasă Sport BC Timișoara se menține pe locul I și după meciul cu Poli...

BC Timișoara se menține pe locul I și după meciul cu Poli Iași

Echipa de baschet BC Timișoara nu pierde nici un pas în fața contracandidatelor la titlu de anul acesta, elevii lui Pedrag Badnjarevic reușind un nou succes în actuala stagiune a Diviziei A contra echipei Politehnica Iași. Disputată la mijlocul acestei săptămâni în sala din Iași, partida dintre BCT și Poli Iași a avut o singură favorită la victorie, alb-violeții impunându-se în toate cele patru sferturi. Veniți după o victorie obținută greu în deplasare contra celor de la Rilski din Bulgaria, ”leii din Banat” au început tare înfruntarea de la Iași și, după primele 20 de minute de joc, alb-violeții conduceau cu o diferență de 19 puncte. După pauza mare, jucătorii lui Badnjarevic au continuat același joc bun de atac, izbutind să se impună și în penultimul sfert cu scorul de 29-13. Cu cele două puncte deja adjudecate, alb-violeții nu au mai forțat în ultimele zece minute, dând astfel ocazia echipei gazdă să înscrie 23 de puncte liderului Diviziei A. Partida dintre Poli Iași și BC Timișoara s-a încheiat cu scorul de 99-60 pentru bănățeni, aceasta fiind victoria cu numărul 15 din actuala stagiune pentru BCT. Cel mai eficient marcator din tabăra timișoreană a fost sârbul Spralija, jucătorul reușind 22 de puncte. Următorul meci oficial pentru BCT din campionat va avea loc la începutul lunii februarie, când alb-violeții se vor deplasa la Giurgiu pentru meciul cu numărul XVII din Divizia A.