Acasă Sport BCM Bega Danzio luptă pentru locul trei

BCM Bega Danzio luptă pentru locul trei

Plecate cu şansa a doua pentru calificarea în finala Diviziei A, baschetbalistele clubului BCM Bega Danzio Timişoara şi-au vândut scump pielea în partida cu numărul doi din sferturile campionatului. După înfrângerea suferită în primul meci jucat în deplasare la Satu Mare, elevele lui Dan Ionescu au fost nevoite să recupereze 19 puncte, pentru a spera la o prezenâă în finală. Partida dintre BCM Bega Danzio Timişoara şi CSM Satu Mare ce a avut loc marţi, în Sala „Constantin Jude”, a fost una spectaculoasă, alb-violetele reuşind în multe momente ale jocului să demonstreze că prezenţa lor în penultimul act al competiţiei interne nu este întâmplătoare. Bănăţenele au avut parte de un start entuziasmant de meci, reuşind să conducă şi la o diferenţă de patru puncte echipa ce este principală favorită la titlu. După primele zece minute de joc, scorul a fost 23-20 pentru echipa oaspete, însă evoluţia alb-violetelor lăsa de înţeles că se pot recupera cele 19 puncte. Sfertul doi a început în aceeaşi notă de forţare a echipei gazdă. Fetele lui Dan Ionescu reuşind să se apropie uşor de coşul celor de la Satu Mare. Scorul la pauza mare a fost 37-43 pentru formaţia oaspete, meciul fiind pe departe de a fi jucat. Presiunea partidei, precum şi lotul mai valoros al echipei din Satu Mare au făcut ca BCM Bega Timişoara să piardă din avântul avut la startul meciului, dând astfel ocazia echipei conduse de Dan Fleşeriu să se distanţeze pe tabelă, impunându-se în sfertul trei la o diferenţă de opt puncte. Ultimele zece minute ale întâlnirii nu au adus nimic deosebit în jocul ambelor echipe, BCM Bega Danzio Timişoara recunoscându-se învinsă şi în meciul doi din semifinale contra echipei CSM Satu Mare, alb-violetele pierzând meciul de pe teren propriu cu 60-81. Cu toate că au ratat finala, fetele lui Dan Ionescu rămân în lupta pentru locul trei în Divizia A, bănăţenele urmând să joace în finala mică împotriva echipei LMK BC Sepsi Sfântu Gheorghe. După meci, antrenorul Dan Ionescu, a declarat că este încrezător în forţa echipei sale în a se immpune în finala mică, timişorenele reuşind să învingă formaţia din Sfântu Gheorghe în fazaa doua a Diviziei A. Primul meci dintre BCM Bega Danzio Timişoara şi LMK BC Sepsi Sfântu Gheorghe va avea loc luni, 11 aprilie, pe terenul celor din Sfântu Gheorghe. În finala mare vor juca ICIM Arad şi CSM Satu Mare.