Acasă Sport BCM Bega Danzio Timișoara a pierdut împotriva campioanei

BCM Bega Danzio Timișoara a pierdut împotriva campioanei

Baschetbalistele clubului BCM Bega Danzio Timișoara au parte de cel mai greu start de sezon din ultimii ani, bănățencele fiind nevoite să joace în primele meciuri ale sezonului 2011-2012 chiar împotriva campioanei la zi a României și deținătoare a Cupei României, echipa ICIM Arad. Cele două formații bănățene s-au întâlnit pentru prima dată în noul campionat cu prilejul meciului din prima manșă a Cupei României, înfruntarea având loc în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara, la finalul săptămânii trecute. Cu toate că obiectivul alb-violetelor pentru sezonul acesta este accederea în play-off-urile Diviziei și a Cupei, misiunea elevelor lui Ljubomir Kolarevic pare una imposibilă în ceea ce privește Cupa României. Partida a început într-o notă de echilibru, ambele formații încercând se studieze reciproc, pentru a găsi punctele slabe. Echipa de pe malul Mureșului a reușit să câștige primul sfert cu o diferență liniștitoare de 21 de puncte, anunțând parcă înfrângerea timișorencelor. Alb-violetele s-au remontat începând cu startul sfertului doi și după un joc foarte bun, în care au reușit să se concentreze pe aruncările de la semidistanță, baschetbalistele timișorene au izbutit să micșoreze diferența la doar cinci puncte. Deși au fost foarte aproape de egalare, profitând și de eliminarea unei jucătoare de la Arad, baschetbalistele din Timișoara nu au reușit să ajungă din urmă formația arădeană, astfel că partida dintre BCM Bega Danzio și ICIM Arad s-a terminat cu victoria echipei de pe Mureș, care s-a impus cu scorul final de 65-52. Cele mai eficiente marcatoare pentru BCM Danzio Timişoara au fost, Biljana Pesovic, cu 26 de puncte, şi Corina Elena Moroşan, cu 12 de puncte. Partida retur va avea loc marţi, 20 septembrie, în sala din Arad.