Acasă Sport BCM Danzio a câștigat la pas întâlnirea cu BC Sepsi

BCM Danzio a câștigat la pas întâlnirea cu BC Sepsi

Baschet Club Municipal Danzio și-a respectat statutul de favorită în partida jucată marți în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara împotriva echipei BBALL 6 Sepsi BC și a câștigat fără drept de apel înfruntarea la o diferență de 53 de puncte. Ultima clasată din Divizia A nu a pus probleme grupării antrenate de Ljubomir Kolarevic, astfel că alb-violetele au avut parte de un meci antrenament în care au putut exersa mai mai multe scheme de joc, pentru a putea fi în formă în  vederea meciurilor mult mai dificile ce vor urma pentru jucătoarele timișorene. Danzio a întâlnit o echipă formată mai mult din junioare și, după primele două sferturi, gruparea de pe malul Begăi conducea cu 48-13. Diferența mare de valoare între cele două formații a fost evidentă și în ultimele două sferturi, când aproape toate jucătoarele din lotul alb-violeteleor au reușit să marcheze. După 13-6 și 15-4 în sferturile trei și patru, BCM Danzio și-a trecut în cont victoria cu numărul 13 în Divizia A. Scorul final al partidei dintre BCM Danzio și BC Sepsi a fost 76-23, bănățenele mărindu-și astfel avantajul față de echipa de pe locul nouă la trei puncte. Cea mai eficientă marcatoare a echipei timișorene a fost Adina Stoedin cu 19 puncte marcate. Pentru baschetbalistele dn Banat urmează acum un meci cu miză, fetele lui Kolarevic urmând să joace la finalul acestei săptămâni în compania ocupantei poziției secunde în campionat, CS Municipal Târgoviște.