Acasă Sport BCM Danzio a încheiat sezonul cu victorie

BCM Danzio a încheiat sezonul cu victorie

Baschet Club Municipal Danzio Timișoara a jucat fără presiune în ultima etapă a sezonului regulat din Diviza A, fetele antrenate de Ljubomir Kolarevic reușind să bifeze o nouă victorie în campionat împotriva echipei Politehnica Iași. Tehnicianul bănățenelor a proifitat de lipsa presiunii rezultatului și a folosit mai mult jucătoarele tinere din lotul alb-violet, pentru a le pregăti pe acestea în cazul în care va avea nevoie de ajutorul lor în play-off-ul Diviziei A, acolo unde Danzio va evolua pe 5 aprilie. Jocul contra echipei clasate pe penultimul loc din campionat, Poli Iași, a fost la îndemâna grupării de pe Bega, timișorenele reușind să înscrie primele în partida disputată duminică, în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara. Primele două sferturi au revenit echipei gazdă, Danzio adjudecându-și sfertul I și II cu scorurile de 18-17 și 28-5. Avantajul luat de alb-violete în primele 20 de minute de joc s-a dovedit a fi hotărâtoare în stabilirea învingătoarei, chiar dacă echipa din Iași s-a impus în penultimul sfert cu 19-17. În ultimele zece minute s-a jucat în aceeași direcție, bănățenele izbutind, chiar dacă au jucat cu rezervele, să se mențină la conducere, astfel că partida s-a încheiat cu victoria categorică a timișorenelor, scorul final fiind 85-54 pentru BCM Danzio. Cu victoria împotriva Iașiului, gruparea de pe Bega a încheiat sezonul regulat pe locul opt, cu două puncte peste Sportul Studențesc, echipă aflată pe 9 în Divizia A. Următorul meci oficial pentru fetele lui Kolarevic va avea loc pe 5 aprilie, când alb-violetele vor întâlni în play-off, fază în care au ajuns pentru al doilea an la rând, gruparea CSM Târgoviște. Sistemul de joc din prima fază a turneului final al campionatului va fi cea mai bună din trei partide, primele două meciuri fiind programate în sala din Târgoviște.