Acasă Sport BCM Danzio a pierdut inexplicabil în fața celor de la Alba Iulia

BCM Danzio a pierdut inexplicabil în fața celor de la Alba Iulia

Echipa de baschet feminin BCM Danzio a jucat în cadrul etapei a XVI-a a Diviziei A contra echipei aflate pe podiumul campionatului – CS Universitatea Alba Iulia. Partida a coincis cu prima apariție a jucătoarei Ancuța Stoenescu pe post de adversară a echipei din Timișoara, după ce baschetbalista a părăsit formația alb-violetă în iarnă în urma unei neînțelegeri cu oficialii bănățeni. Înfruntarea ce a avut loc la finele săptămânii trecute în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara a fost una echilibrată, în care gazdele au dat impresia că pot învinge fără probleme echipa aflată pe locul trei în Divizia A. Începutul partidei a aparținut fetelor antrenate de Ljubomir Kolarevic, acestea izbutind să se impună în primele două sferturi, astfel că tabela din sala timișoreană a indicat scorul de 34-22 pentru Danzio. Avantajul timișorenelor a crescut la 14 puncte la mijlocul sfertului trei, însă echipa oaspete au găsit resurse să revină în joc, reușind să micșoreze diferența la un singur punct. Ambele formații aveau să decidă soarta partidei în ultimele zece minute de joc, victoria fiind încă departe, atât pentru Alba Iulia cât și pentru Timișoara. Danzio a început slab ultimul sfert, dând ocazia formației oaspete să marcheze din orice poziție, fapt ce a dus la final înfrângerea echipei din Timișoara. Partida s-a încheiat cu scorul general de 75-58 pentru Alba Iulia, timișorenele bifând astfel cea de-a șaptea înfrângere din acest sezon. Tiffany Brown cu 19 puncte și Pešović cu 18 puncte au fost principalele marcatoare pentru BCM Danzio.