Acasă Sport BCM Danzio a pierdut la limită pe terenul celor de la Nova...

BCM Danzio a pierdut la limită pe terenul celor de la Nova Vita

Echipa de baschet feminin BCM Danzio a jucat la mijlocul acestei săptămâni pe terenul ocupantei poziției a IV-a din Divizia A, CS Nova Vita, și, cu toate că au pornit cu șansa a doua la victorie, fetele antrenate de Ljubomir Kolarevic au jucat curajos și au fost foarte aproape de a se întoarce cu toate punctele puse în joc. Alb-violetele au început bine partida de miercuri și au demonstrat că au șanse să prindă un nou turneu final la capătul acestui sezon. Scorul dintre Nova Vita și Danzio, după primele două sferturi, a fost 37-24. După pauză, timișorenele au ieșit mai încrezătoare de la cabine și și-au adjudecat penultimul sfert cu 16-6. Bănățenele au rezistat cu brio și în sfertul patru, pe care au fost foarte aproape de a-l câștiga, ultimele zece minute ale meciului terminându-se cu scorul de 14-12 pentru gruparea din Târgu Mureș. Scorul final al meciului dintre Nova Vita și BCM Danzio a fost 57-52, alb-violetele fiind foarte aproape de o victorie importantă. Chiar dacă au pierdut, fetele antrenate de Kolarevic rămân în cărți pentru calificarea în play-off-ul Diviziei A, principala contracndidată Sportul Studențesc pierzând în ambele înfruntări directe cu bănățenele. Vukoje, cu 16 puncte și Pesovic, cu 12 puncte, au fost principalele marcatoare din tabăra timișoreană. Următoarea etapă pentru BCM Danzio va avea loc la Brașov.