Acas─â Sport BCM Danzio a pierdut primul meci contra echipei din Alba Iulia

BCM Danzio a pierdut primul meci contra echipei din Alba Iulia

386

Calificat─â ├«n lupta pentru o clasare pe locurile 5-6 la finalul actualului sezon al Diviziei A, forma╚Ťia de baschet feminin BCM Danzio a pierdut prima din cele dou─â partide programate ├«mpotriva echipei CSU Alba Iulia. Fetele antrenate de Ljubomir Kolarevic au jucat bine ├«n meciul disputat la finalul s─âpt─âm├ónii ├«n Sala Universitatea din Alba Iulia, ├«ns─â lotul sub╚Ťiat de accident─âri a f─âcut ca gruparea timi╚Öorean─â s─â se recunoasc─â ├«nvins─â ├«n prima partid─â ├«mpotriva grup─ârii din Alba Iulia. Alb-violetele nu s-au putut baza pe aportul lui Pesovic, accidentat─â, ├«ns─â ├«nfr├óngerea nu a afectat echipa de pe Bega, aceasta consider├ónd c─â obiectivul pentru sezonul actual a fost ├«ndeplinit. Timi╚Öorenele au ├«nceput bine meciul contra unei echipe ce a avut preten╚Ťii la final─â ╚Öi, dup─â primele zece minute, diferen╚Ťa pe tabel─â a fost de doar ╚Öase puncte ├«n favoarea grup─ârii din Transilvania. Diferen╚Ťa a crescut ├«ns─â ├«n actul secund, scorul la pauz─â fiind 37-28 pentru Alba Iulia. Dup─â pauz─â, gruparea de pe Bega a ├«ncercat ca diferen╚Ťa de pe tabel─â s─â nu capete propor╚Ťii ╚Öi a rezistat c├ót a putut ├«n fa╚Ťa unei forma╚Ťii cu un lot ├«n totalitate valid. Scorul ├«naintea ultimului sfert a fost 55-46 pentru echipa gazd─â, iar victoria p─ârea definitiv departe de BCM Danzio. ├Än ultimele zece  minute partida a decurs ├«ntr-o singur─â direc╚Ťie, alb-violetele nereu╚Öind s─â revin─â ├«n joc. Partida s-a ├«ncheiat cu scorul de 76-57 pentru Alba Iulia, meciul doi urm├ónd s─â aib─â loc pe 6 mai ├«n Sala ”Constantin Jude” din Timi╚Öoara. La finalul meciului, antrenorul Timi╚Öoarei, Ljubomir Kolarevic, s-a declarat mul╚Ťumit de presta╚Ťia echipei sale, av├ónd ├«n vedere c─â Danzio a folosit doar opt juc─âtoare ├«n deplasarea de la Alba Iulia.