Acasă Sport BCM Danzio – în fața unui nou succes în Divizia A

BCM Danzio – în fața unui nou succes în Divizia A

Formația de baschet feminin BCM Danzio Timișoara a reușit să-și revină în campionat, bănățenele bifând o nouă victorie în cadrul primei divizii împotriva ocupantei penultimului loc în clasament, CS Rapid București. Partida jucată la finalul săptămânii trecute în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara a fost un adevărat galop de sănătate pentru alb-violete, care au reușit să etaleze un joc eficient și spectaculos, care le-a adus încă două puncte prețioase în atingerea obiectivului de a juca în play-off-ul Diviziei A. Fetele antrenate de Ljubomir Kolarevic au început perfect înfruntarea și după primele două sferturi, adjudecate de timișorene cu 24-18 și 19-15, au reușit să ia un avans consistent la pauza mare. BCM Danzio a forțat desprinderea în sfertul trei, câștigându-l cu 13 puncte diferență, pentru ca în ultimele zece minute de joc gruparea de pe Bega să scadă din intensitatea jocului. Astfel, BCM Danzio s-a impus în etapa a VII-a în fața celor de la Rapid București cu scorul de 86-63, timișorenele ajungând astfel la cel de-al patrulea succes în campionat. Alb-violetele vor trebui să rămână concentrate după victoria împotriva grupării bucureștene, echipa lui Kolarevic urmând să joace cea de-a doua etapă intermediară din campionat. Miercuri, echipa bănățeană a jucat în deplasare contra lanternei roşii din Divizia A BBALL 6 Sepsi BC. Timișorenele vor avea astfel prilejul de a-și lua revanșa în fața echipei din Sfântu Gheorghe pentru dubla înfrângere suferită de BCM Danzio în play-off-ul ediției trecute de campionat. Cu toate că va porni ca favorită, gruparea de pe Bega nu se va putea baza pentru etapa a VIII-a pe câteva jucătoare importante, printre care Stoenescu, Kane sau Pesovic.