Acasă Sport BCM Danzio – răpusă la limită de Târgu Mureș

BCM Danzio – răpusă la limită de Târgu Mureș

baschet 2Baschetbalistele echipei BCM Danzio au pierdut sâmbătă partida din cadrul etapei a XIX-a din Liga Națională, jucată pe terenul echipei CS Nova Vita. Bănățenele au jucat bine, însă nu au reușit să mențină avantajul luat în prima parte și au fost nevoite să se întoarcă învinse de la Târgu Mureș. Startul înfruntării a aparținut echipei gazdă, care, la finalul primului sfert, avea un avantaj de șapte puncte. ”Panterele” au recuperat în sfertul doi, când au izbutit să remonteze diferența. La pauza mare scorul a fost 39-38 pentru Danzio. Deși victoria părea posibilă, elevele lui Dan Ionescu au cedat categoric sfertul trei, adjudecat de Nova Vita cu 16-7. În ultimele zece minute Danzio a încercat să obțină victoria, însă gruparea bănățeană nu a reușit să revină pentru a doua oară și partida s-a încheiat cu înfrungerea timișorenelor. Danzio a pierdut la Târgu Mureș cu 69-76 și a bifat a doua înfrângere consecutivă în partidele jucate în deplasare. Bănățenele vor evolua și în etapa următoare în deplasare, pe terenul ocupantei locului patru, Universitatea Alba Iulia. Biljana Pesovic, cu 25 de puncte, și Tiffany Brown, cu 17 puncte, au fost principalele marcatoare ale lui Danzio.