Acasă Sport BCM Danzio se pregătește pentru meciurile tari din campionat

BCM Danzio se pregătește pentru meciurile tari din campionat

Baschetbalistele antrenate de Ljubomir Kolarevic au înregistrat un nou succes în Divizia A de baschet feminin, alb-violetele reușind să treacă ușor în etapa a XI-a de formația Universitatea Cluj. Timișorenele și-au respectat statutul de favorite și după patru reprize entuziasmante au izbutit să câștige fără drept de apel în fața echipei din Ardeal. După un 29-14 în primul sfert, bănățenele au reușit să termine prima parte a înfruntării cu un  avans considerabil de 33 de puncte, scorul fiind 53-20. Partea a doua a meciului nu a adus nici o schimbare în evoluția jocului, echipa de pe Bega reușind să-ș impună stilul de joc. Scorul a continuat să fie în avantajul echipei vizitatoare până la finalul meciului jucat la finele săptămânii trecute, astfel că BCM Danzio a bifat un nou succes în prima ligă, scorul final al partidei împotriva echipei din Cluj fiind 89-43 pentru alb-violete. La finalul meciului, tehnicianul timișorenelor a declarat că a fost un joc ușor pentru BCM, pe care l-a terminat în prima jumătate în primele două sferturi. Kolarevic a dat șansa și jucătoarelor ce au evoluat mai puțin în acest sezon să joace, pentru a fi cât mai pregătit pentru partidele importante ce vor urma ppentru Danzio în campionat. Următoarea partidă va fi una grea pentru timișorene, acestea primind sâmbătă vizita celor de la Sportul Studențesc, echipă aflată pe locul nouă, la două puncte în spatele baschetbalistelor bănățene.