Acasă Sport BCM Danzio – victorie importantă în penultimul meci al turului Diviziei A

BCM Danzio – victorie importantă în penultimul meci al turului Diviziei A

Echipa de baschet feminin BCM Danzio Timișoara a reușit o victorie importantă în etapa a XIV-a din Divizia A, fetele antrenate de Ljubomir Kolarevic învingând la finalul săptămânii trecute pe CS Nova Vita Târgu Mureș. Alb-violetele aveau nevoie de cele două puncte puse în joc pentru a rămâne în cursa pentru play-off, BCM Danzio ocupând ultimul loc ce asigură calificarea la turneul final al Diviziei A. Timișorenele au jucat un baschet de calitate, fapt ce le-a ajutat să se impună în fața unei formații ce se află cu patru locuri mai sus în clasament. Cu toate că a renunțat la serviciile lui Osterman, jucătoare importantă în angrenajul teamului timișorean, BCM Danzio a izbutit să arate că are valoarea de a se bate de la egal la egal cu formații mai bine cotate din campionat. Începutul meciului jucat în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara a aparținut formației oaspete, care după primele zece minute conducea cu un avans de 11 puncte. Echipa bănățeană și-a dat drumul la joc în sfertul doi, când a reușit să reducă din diferență. La pauza mare tabela indica scorul de 42-35 pentru Nova Vita, însă partida era pe departe de a fi jucată. Alb-violetele au continuat jocul bun și în sfertul trei, pentru ca în sfertul patru BCM Danzio să se dezlănțuie, echipa vizitatoare fiind surprinsă de forcing-ul timișorenelor. Fetele lui Kolarevic au reușit să preia conducerea în startul ultimului sfert, formația din Târgu Mureș nereușind să revină în joc până la finalul meciului. Scorul final al meciului a fost 78-71 pentru BCM Danzio, formația de pe Bega bifând astfel al optulea succes din actuala stagiune. Ancuța Stoenescu a fost principala marcatoare a echipei timișorene cu 23 de puncte, reușind astfel să mai șteargă din greșeala făcută în etapa trecută, când în urma unei greșeli făcute în ultimele secunde BCM Danzio a fost învinsă pe teren propriu de CSB Teleorman. În ultimul meci al anului echipa alb-violetă va avea o misiune facilă, bănățenele urmând să joace în deplasare contra penultimei clasate – Politehnica Iași.