Acasă Sport Bănăţenii – campioni la concursul internaţional de înot masters din Timişoara

Bănăţenii – campioni la concursul internaţional de înot masters din Timişoara

68 de sportivi din trei ţări s-au întrecut la Timişoara în primul concurs de înot masters organizat în oraşul de pe Bega. Cei mai învârstă competitori care au luat parte la întrecerea sportivilor amatori de la Timişoara au fost o doamnă de 75 de ani şi un bărbat de 76 de ani. Competiţia, la care au participat 13 cluburi din Serbia, Ungaria şi România, a fost câştigată detaşat de timişoreni

Şi-au umilit adversarii…

Clubul Înot Masters Timişoara, primul club masters din România, a totalizat aproape de două ori mai multe puncte decât următoarea clasată, clubul de înot din Reşiţa. Trofeul pentru cea mai bună performanţă a concursului a fost obţinut de către arădeanul Lux Norbert (grupa de vârsta +25 ani), care, la proba de 50 de metri fluture, a realizat timpul de 00:27,06. Timişorenii care au participat la întrecerea desfăşurată la bazinul Aquasport au terminat de 32 de ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, de 8 ori pe locul II şi de 5 ori pe locul III, la întrecerea individuală. La probele de ştafetă, Înot Masters Timişoara a câştigat 5 probe şi alte două le-a terminat pe locul II. Cluburile de înot masters, extrem de dezvoltate în Europa, sunt încă la început în România. După ce Timişoara a început istoria înotului masters în ţara noastră, astfel de cluburi au mai fost create la Reşiţa şi Cluj. Competiţiile masters reunesc sportivi amatori care au împlinit 25 ani. Sportivii concurează pe grupe de vârstă: 25-29, 30-34, 35-39… cu categorii de 5 ani, ultima categorie incluzând orice vârstă peste 100 de ani.