Acasă Sport Boxerii arădeni reprezintă România la Euroliga BOXING ONE

Boxerii arădeni reprezintă România la Euroliga BOXING ONE

Aradul va fi sâmbătă gazda unei etape a Euroligii BOXING ONE, competiție la care participă sportivi din șase țări: România, Ungaria, Slovacia, Croația, Polonia și Provincia Kosovo. România va fi reprezentată de sportivii Clubului arădean Silva Lazăr Motorul Arad.
Unul dintre concurenţi este Flavius Biea.  Născut cu puţin timp înainte de Revoluţie, pe 1 octombrie 1989, a fost considerat o mare speranță a boxului românesc. Până la 18 ani, acesta a câştigat tot ce se putea câştiga în acest sport. A făcut o pauză de un an, forțat de starea de sănătate. A revenit cu gândul de a participa la Olimpiada de la Bejing, dar  şansa nu a fost de partea sa. Flavius Biea şi-a petrecut copilăria în ringul de box. Încă de la opt ani a fost dus de tatăl său să practice acest sport la clubul Astra din Aradul natal. „Tata a făcut box, la fel şi unchiul meu, Ghiţă, care mi-a devenit antrenor. La început era o joacă. Am şi acum prima diplomă pe care am primit-o, în 1997”, mai spune Flavius Biea.
La 16 ani, Flavius Biea uimea lumea boxului. Nu avea adversari pe măsură în lume. Sportivul legitimat la Clubul Sportiv Banatul a câştigat în 2005 tot ce se putea: a devenit campion naţional de juniori, campion european, la Sjofok (Ungaria) şi campion mondial la Liverpool (Anglia). Anul următor a fost din nou unul strălucit. Şi-a păstrat titlul european în Albania, însă a pierdut în finala Campionatului Mondial desfăşurat în Turcia. La întoarcere, pe aeroportul din Timişoara, Biea a plâns că a pierdut în finală. „A fost o perioadă în care am muncit foarte mult. Eram tot timpul plecat în cantonamente şi la competiţii. Veneam o dată la două luni pe acasă. Dar nu regret. Am avut cele mai frumoase rezultate”, a declarat Flavius Biea. Viaţa de boxer nu a fost uşoară pentru Flavius. A vrut să treacă la fotbal, să plece în străinătate, ca fotbaliştii. „ Nu m-a lăsat tata. Şi, până la urmă, bine a făcut”, povesteşte boxerul Flavius Biea, care va reprezenta Aradul şi România la Euroliga BOXING ONE.
Un alt boxer care va participa la Euroligă este Petrişor Gănănău. A început boxul la 14 ani, la Clubul Pandurii din Tg. Jiu, reușind de-a lungul carierei să câștige 10 titluri naționale sau cupe ale României, dar și să se impună în mai multe rânduri la campionatele Europene sau Mondiale, competiții la care a obținut numeroase medalii. Îşi doreşte să lupte cu boxerii profesionişti din întreaga lume.„Mi-aș dori să ajung să pot lupta împotriva lui Vladimir Klitschko, dar până acolo mai este cale lungă și multă muncă”, a declarat Petrișor Gănănău, legitimat de câteva luni la Clubul Silva Lazăr – Motorul Arad.
Arădenii îl trimit în ring pe Daniel Holiartoc, un tânăr de 20 de ani. Daniel a început să practice boxul  la 14 ani, la îndemnul fratelui său, într-un moment în care nu a mai putut continua să se pregătească la karate.  Acum este convins că nu el a ales boxul ci dimpotrivă, că boxul l-a ales pe el. După șase ani a devenit campion naţional universitar și  câștigător al Cupei României pe 2010, fiind primul boxer arădean care câștigă această cupă, la nivel de seniori. Pentru EUROLIGA BOXING ONE s-a pregătit cu furie aproape, dar este conștient că pe lângă o pregătire „la sânge”, trebuie să mai slăbească câteva kilograme. Are o metodă proprie şi speră să fie unul dintre învingători.