Acasă Sport CFR Timișoara se pregătește pentru Liga a II-a

CFR Timișoara se pregătește pentru Liga a II-a

Gândurile de promovare în eșalonul al treilea sunt mari la echipa CFR Timișoara, formația antrenată de Florin Bugar dorindu-și ca peste două sezoane să evolueze din nou în Liga a II-a. Pentru a fi siguri că pot promova anul acesta, cei din echipa de la Gara Mare joacă amicale tari pentru a fi cât mai pregătiți pentru meciurile din sezonul 2011-2012 al Ligii a IV-a.

Astfel, alb-vișinii au jucat un meci test contra echipei a cărui satelit sunt, Poli II. Jocul a avut loc la sfârșitul săptămânii trecute, pe terenul celor de la CFR. Meciul dintre cele două formații timișorene a fost unul antrenant, ambele echipe reușind să-și creeze destule ocazii de gol. Prima repriză a întâlnirii a fost dominată de echipa Politehnicii, jucătorii alb-violeți reușind să deschidă scorul în urma unei lovituri de la 11 metri. La pauză s-a intrat cu scorul de 1-0 pentru Poli II, însă partida era pe departe de a fi terminată. În partea a doua a meciului, cfr-iștii au ieșit mai mult la atac, încercând să întoarcă scorul. După o serie de trei ratări mari, fotbaliștii lui Bugar au reușit golul egalizator. Mijlocașul feroviarilor, Străuț, a punctat pentru 1-1, cu un șut la colțul lung al porții apărate de Rusu. La finalul celor 90 de minute de joc, scorul a rămas egal: 1-1, cele două formații urmând să se întâlnească din nou într-un meci amical, la mijlocul acestei săptămâni, pe terenul celor de la Poli II. Tehnicianul celor de la CFR a recunoscut după meci că echipa sa a fost dominată de către Poli, însă crede că rezultatul a fost unul echitabil, având în vedere că trupa viola este una dintre cele mai bune echipe din eșalonul al treilea al camionatului românesc.