Acasă Actualitate Concursuri vânătoreşti, la Lugoj

Concursuri vânătoreşti, la Lugoj

• Au participat vânători cu acte în regulă, copii şi… jurnalişti
Vânătorii din Lugoj şi Făget au participat, la poligonul din Complexul „Pescăruşul” din municipiul de pe Timiş, la faza locală (Lugoj şi Făget) a concursului de tir sportiv vânătoresc. Cei mai buni vânători ai Clubului Lugoj a AJVPS Timiş s-au dovedit a fi Adelin Ocnariu (164 de puncte), Ioan Sîrbu (162 pct.) şi Florin Sîrbu (145 pct.), iar ai Clubului din Făget – Constantin Tofan (139 pct.), Nicolae Tomescu (137 pct.) şi Ioan Lera (128 pct.). Aceştia au obţinut şi calificarea la faza judeţeană a competiţiei. Totodată, a fost organizată şi cea de-a şasea ediţie a cupei „1 Iunie” la tir, competiţie rezervată copiilor. Micii „vânători” şi-au testat îndemânarea la ţintă fixă, cei mai buni fiind Cristina Dengel (44 de puncte), Denisa-Patricia Ciocoi (42 pct.) şi Denis Miklos (40 pct.). Totodată a avut loc şi cea de-a şasea ediţie a „Cupei presei” la tir sportiv vânătoresc. S-au înscris în competiţie şase jurnalişti lugojeni, din presa locală şi judeţeană, care şi-au demonstrat îndemânarea la mânuirea armei de vânătoare şi la doborârea talerelor. Întrecerea a fost câştigată de o reprezentantă a sexului frumos, Imola Toda, de la TENTv, celelalte locuri pe podium fiind ocupate de Dumitru Toma, de la săptămânalul „Redeşteptarea” şi de colegul nostru Toni Boldureanu. Câştigătorii au fost recompensaţi cu medalii, cupe şi diplome.