Acasă Administraţie Consiliul Județean Timiș e în componență completă. S-au stabilit comisiile de specialitate

Consiliul Județean Timiș e în componență completă. S-au stabilit comisiile de specialitate

903
DISTRIBUIȚI

Componența Consiliului Județean Timiș a fost definitivată ca urmare a depunerii jurământului din partea a cinci noi componenți, supleanți, care i-au înlocuit pe cei care au renunțat la post din diferite motive.

În  cadrul plenului extraordinar de marți au depus jurământul Andrei Cotețiu și Cosmin Lazăr, de la PNL, Elena Micicoi și Vasile Moruș, de la Pro România și Zoltan Nemeth de la USR PLUS, ei înlocuindu-i pe Nicolae Bitea și Ligius Buboi, de la PNL, Adrian Pau și Nicolae Birău, de la Pro România, respectiv Raoul Trifan, de la USR PLUS.

Ulterior, odată componența finalizată, s-a trecut la stabilirea componenței și a conducerii celor șapte comisii ale CJT. Pentru buna desfășurare a activității consiliilor județene, legea prevede constituirea unor comisii de specialitate care sa dezbată, să analizeze și să avizeze proiectele de hotărâri care urmează a fi dezbătute în plen.

La nivelul CJ Timiș sunt constituite și își desfășoară activitatea un număr de șapte comisii de specialitate. Acestea cuprind între cinci și șapte consilieri județeni din rândul cărora sunt aleși președintele și secretarul fiecărei comisii. Din comisii nu fac parte președintele și vicepreședinții Consiliului Județean, iar consilierii județeni sunt obligați să facă parte din cel puțin o comisie și pot fi aleși în cel mult trei.

Iată componența acestora pentru mandatul 2020 – 2024 aprobată în ședința extraordinară de astăzi:

a)       Comisia economică

1.      Costa Cosmin-Lăscuț             – președinte

2.      Moș Cristian-Alin                  – secretar

3.      Bojin Mihăiță                         – membru

4.      Olajos Jani-Raoul                   – membru

5.      Anghel Mihai-Cornel             – membru

6.      Dobra Călin-Ionel                  – membru

7.      Micicoi Cornelia-Elena – membru

b)      Comisia de urbanism, amenajarea teritoriului, lucrări publice și protecția mediului

1.      Bojin Mihaiță                         – președinte

2.      Luca Bianca                           – secretar

3.      Caplat Alexandru          – membru

4.      Sameș Dan-Ion             – membru

5.      Cocean Liviu-Marius             – membru

6.      Roman Călin                          – membru

7.      Sorincău Ioan                         – membru

c)       Comisia pentru cultură, învățământ, tineret și sport

1.      Popescu Marin                        – președinte

2.      Țecu Alexandra Viviana          – secretar

3.      Proteasa Alexandru-Constantin         – membru

4.      Moș Cristian-Alin                   – membru

5.      Blaga Lucian                                    – membru

6.      Cotețiu Andrei                                  – membru

7.      Andea Petru                                     – membru

d)      Comisia pentru sănătate și protecție socială

1.      Bogdan Ciprian                     – președinte

2.      Danielescu Aura-Codruța                 – secretar

3.      Lazăr Ioan-Cosmin                          – membru

4.      Boldovici Laura-Carmen                 – membru

5.      Trocan Ciprian                       – membru

e)       Comisia pentru administrație publică locală

1.      Nemeth Zoltan                       – președinte

2.      Idolu Iulian Daniel                          – secretar

3.      Calescu Mihaela-Maria           – membru

4.      Mihăieș Petre                                   – membru

5.      Popoviciu Alin-Augustin-Florin      – membru

f)       Comisia pentru relații și cooperare internă și externă

1.      Olajos Jani-Raul                     – președinte

2.      Ritivoiu Mihai                                 – secretar

3.      Bogdan Ciprian                     – membru

4.      Cadar Cosmin-Alexandru                – membru

5.      Korman Valentin                    – membru

g)      Comisia pentru agricultură și dezvoltare rurală

1.      Bociu Ionel-Sabin-Emil                   – președinte

2.      Moruș Vasile                                    – secretar

3.      Sarmeș Dan-Ion                     – membru

4.      Badiu Călin-Claudiu                        – membru

Comentarii

comentarii