Acasă Sport Cristian Ianu – timişoreanul ce face senzaţie în Elveţia

Cristian Ianu – timişoreanul ce face senzaţie în Elveţia

Atacantul timişorean Cristian Florin Ianu, care a jucat în ţară doar pentru UTA şi la echipele de juniori ale echipei Poli Timişoara, face furori în Elveţia. Bănăţeanul a reuşit să marcheze două goluri pentru FC Lucerna, în victoria 5-1 în faţa celor de la Young Boys Berna. Ianu a acumulat 20 de goluri şi este pe locul III în clasamentul golgheterilor din Elveţia, cu o etapă înainte de finalul sezonului regulat. Formaţia lui a reuşit un adevărat miracol, făcând scor de maidan cu liderul din Elveţia. Ianu a marcat în minutele 25 şi 56 şi a fost înlocuit în minutul 72, când partida era deja jucată. Dacă Young Boys Berna a coborât după acest eşec pe locul II, FC Lucerna se află pe locul 4, cu 55 de puncte.