Acasă Sport Crosul Tineretului şi-a desemnat câştigătorii

Crosul Tineretului şi-a desemnat câştigătorii

crosstineretTradiţionala cursă de cros organizată de Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Timiş a adunat la start peste 250 de de tineri. Pe un traseu de 1,6 km, pe faleza Canalului Bega, de la podul Michelangelo, la terasa Flora, a avut loc miercuri “Crosul Tineretului”, ediţia 2013. Competiţia sportivă a fost organizată la nivel naţional de Ministerul Tineretului şi Sportului, iar startul s-a dat simultan în toate judeţele ţării. La cros au participat peste 250 de tineri, majoritatea elevi de la şcolile generale şi liceele din Timişoara, dar şi din judeţ. Premierea s-a făcut la două categorii de vârstă, gimnaziu şi liceu, atât la fete cât şi la băieţi. Primii clasaţi au fost: la fete gimnaziu: Cristina Bălan, Adelina Iftimie şi Simona Romaneţ; la fete de liceu podiumul a fost compus din Nicoleta Gherghinescu, Rebeca Rus şi Ana Rus. Întrecerea băieţilor a fost câştigată la gimnaziu de Radu Motreanu, urmat de Andrei Stanciu şi Raul Cochinciu Raul, iar la liceu s-a impus Andrei Bărbuţ, Marian Solomon şi Marko Avramovici. Următoarea competiţie sportivă destinată sportului de masă în judeţul Timiş se va desfăşura sâmbătă, cu începere de la ora 10,30, la Muzeul Satului Bănăţean. Concursul are loc în cadrul manifestărilor dedicate “Zilei Europei”. Activităţile sportive debuteză cu tradiţionalul Cros al Eeuropei, iar la ora 11 se vor desfăşura, simultan, competiţiile de volei, şah şi minifotbal.