Acasă Sport CS AEM Luxten Timişoara a cucerit ambele titluri de campioni naţionali la...

CS AEM Luxten Timişoara a cucerit ambele titluri de campioni naţionali la şah

Banatul a cucerit laurii la ediţia din acest an a Campionatelor Naţionale individuale de şah, de la Sărata Monteoru. Ambele titluri de campioni naţionali la şah au fost adjudecate de sportivii legitimaţi la CS AEM Luxten Timişoara. La masculin, după 11 runde, s-a impus Vladislav Nevednichy, cu 8,5 puncte, urmat pe podium de Levente Vajda (ACS Apa Nova Bucureşti) şi Marius Manolache (CS Studenţesc Medicina Timişoara), tot cu câte 8,5 puncte, dar departajaţi după coeficienţi. Prestaţia şahiştilor bănăţeni a fost la înălţime, astfel că în primele zece locuri s-au mai clasat patru sportivi legitimaţi la CS AEM Luxten Timişoara (Alin Berescu – locul cinci, cu 8 puncte; Constantin Lupulescu – locul şase cu 7,5 puncte; Robin Alexandru Dragomirescu – locul nouă cu 7,5 puncte) şi CS Studenţesc Medicina Timişoara (Radu Marian Doros – locul zece cu 7,5 puncte). În competiţia feminină, pe prima treaptă a podiumului a urcat Cristina Adela Foişor (CS AEM Luxten Timişoara), secondată de Elena Luminiţa Cosma (ACS Apa Nova Bucureşti) şi Corina-Isabela Peptan (CSM Bucureşti). După nouă runde, cele trei şahiste au avut acelaşi număr de puncte – 6,5, departajarea făcându-se după coeficienţi. Aproape de podium s-au situat alte două şahiste din Banat: Mihaela Veronica Foişor (CS AEM Luxten Timişoara) – locul cinci cu şase puncte, şi Mihaela Sandu (CS Studenţesc Medicina Timişoara) – locul şase cu 5,5 puncte.

Rezultate remarcabile şi pentru şahiştii de la CSM Lugoj

Cei cinci şahişti de la CSM Lugoj care au participat la această competiţie, care a reunit cei mai buni şahişti români ai momentului,  au avut o evoluţie bună. Lucian Filip a încheiat competiţia fără să cunoască înfrângerea. Lugojeanul şi-a trecut în palmares patru victorii şi şapte remize, clasându-se în final pe locul 11, cu 7,5 puncte. Tamas-Kristof Balla s-a situat pe locul 19, cu 7 puncte (cinci victorii şi patru remize), Vlad-Cristian Jianu a încheiat competiţia pe locul 25, cu 6,5 puncte (cinci victorii şi trei remize), Alexandru Manea s-a clasat pe poziţia 33, tot cu 6,5 puncte (patru victorii şi cinci remize), iar Mihai Cosmin Neagu a ocupat locul 73, cu 5 puncte (patru victorii şi două remize). La competiţie au participat 123 de şahişti şi 28 de şahiste.