Acasă Sport CS Caza Powerlifting – din nou la înălțime și la Campionatele Europene

CS Caza Powerlifting – din nou la înălțime și la Campionatele Europene

Clubul Sportiv Caza Powerliftig a fost reprezentat, în perioada 05-09 iunie, la Campionatul European de Powerlifting juniori și tineret ce a avut loc în Herning, Danemarca, unde delagația României a obținut nu mai puțin de 16 medalii, din care patru de aur, patru de argint și opt de bronz la categoria feminin, în timp ce la masculin sportivii români au luat două locuri patru, un loc cinci, trei locuri șase și cinci locuri șapte. Clubul timișorean a avut doi sportivi ce au participat la Campionatul European, unul dintre aceștia fiind Cazacu Alexandru, în vârstă de 14 ani, timișoreanul participând la categoria 83 kg juniori. Cazacu a obținut patru locuri șapte după ce la genuflexiuni a ridicat 180 kg, la împins culcat 105 kg, la îndreptări 160 kg și în total 445 kg. Al doilea sportiv care a reprezentat clubul bănățean a fost Marcov Darco. Timișoreanul a participat la categoria 83 kg tineret și a reușit să iasă pe șase la genuflexiuni și împins culcat, în timp ce la îndreptări a luat locul patru, pentru ca în total Marcov să ridice 675 kg, obținând astfel locul șapte. La finalul turneului, antrenorul celor doi sportivi, Sorin Cazacu, a ținut să mulțumească tuturor celor ce au fost alături de sportivii timișoreni, declarându-se totodată foarte mulțumit de rezultatele sportivilor săi.