Acasă Sport CS Timișoara încă speră la baraj, după înfrângerea de la Caracal

CS Timișoara încă speră la baraj, după înfrângerea de la Caracal

Handbalistele de la CS Timișoara au jucat, la mijlocul acestei săptămâni, derby-ul Diviziei A, împotriva echipei CSS Caracal, cele două echipe ocupând primele două poziții în clasament. Partida ce a contat pentru etapa a XX-a a fost dominată de gruparea oaspete, timișorencele fiind depășite de importanța meciului, în unele faze, în care, cu puțină concentrare, puteau să facă mai mult. Sportivele din Banat au început bine meciul disputat în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara, chiar dacă din formula de start a lipsit Alina Marin, jucătoarea fiind în continuare accidentată. Gruparea din Olt a revenit însă repede pe tabelă, reușind să preia conducerea după doar zece minute de joc. Cu toate că elevele lui Sorin Voicu au jucat bine, ratările echipei timișorene au făcut ca echipa din Caracal să se desprindă și la cinci goluri, pentru ca, la pauză, tabela să indice scorul de 20-18 pentru oltence. CS Timișoara a continuat să spere la victorie și în actul secund, cu toate că echipa gazdă și-a mărit din nou avansul la șase goluri. Jucătoarele timișorene nu au putut remonta diferența de pe tabelă, și la finalul celor 60 de minute, elevele lui Sorin Voicu au fost nevoite să se recunoască învinse, eșecul de la Caracal fiind primul din returul ligii secunde pentru gruparea de pe Bega. Scorul final al meciului dinte CSS Caracal și CS Timișoara a fost 38-36, oltencele urcând astfel pe primul loc în clasament, Timișoara și echipa din Caracal fiind la egalitate de puncte.  Cu două etape până la finalul sezonului, formația lui Sorin Voicu păstrează speranțe la o clasare pe primul loc, însă timișorencele nu mai trebuie să facă vreun pas greșit, mai ales că gruparea din Olt mai are de jucat trei partide din actualul campionat.