Acasă Sport CS Timișoara s-a impus în derby-ul bănățean

CS Timișoara s-a impus în derby-ul bănățean

Derby-ul timișorean dintre CS Timișoara și Universitatea Timișoara, din cadrul etapei a XII-a din Divizia A de handbal feminin, a fost adjudecat din nou de fetele de la CST, echipa lui Sorin Voicu reușind să înceapă cu dreptul returul ligii secunde de handbal. Începutul partidei a aparținut echipei considerate gazdă, jucătoarelede la CS Timișoara reușind să se afle la conducere pe tot parcursul primei reprize. Scorul la capătul primelor 30 de minute de joc a fost în favoarea CST-ului, care conducea cu patru goluri. Startul actului secund a fost echilibrat, ambele formații izbutind să înscrie. Avantajul gazdelor s-a menținut pe parcursul reprizei a doua, pentru ca, la final, CST-ul să termine partida învingătoare. Cea mai bună marcatoare din tabăra gazdelor a fost Alina Marin, cu zece goluri, în timp ce Călina Calu a izbutit să marcheze cele mai multe goluri pentru Universitatea, jucătoarea marcând în poarta CST-ului de șapte ori. Scorul final al înfruntării dintre CS Timișoara și Universitatea a fost 30-28, succesul ajutând gruparea lui Voicu să rămână pe ultima treaptă a podiumului Diviziei A. De partea cealaltă, ”studentele” antrenate de Cornel Jude rămân pe penultimul loc în clasament, păstrând puține șanse de a scăpa de retrogradare anul acesta.