Acasă Sport CSM Lugo s-a calificat în semifinalele Cupei Challenge la volei feminin

CSM Lugo s-a calificat în semifinalele Cupei Challenge la volei feminin

CSM Lugoj a reușit o performanță excepțională în actuala ediție a cupelor europene la volei feminin: calificarea, pentru prima dată în istoria clubului, în semifinalele unei competiții continentale: Cupa Challenge. Formația din Lugoj a învins puternica formație Asterix AVO Beveren, cu 3-2 în manșa tur, disputată în Belgia, iar miercuri seara, în fața propriilor suporteri, s-a impus, după un meci foarte echilibrat, cu 3-1 (21-25, 25-23, 25-21, 25-21), obținând, astfel, calificarea în semifinalele Cupei Challenge. Și în acest meci, cele mai multe puncte pentru CSM Lugoj au fost realizate de Yelyzaveta Ruban (26 de puncte) și Aliona Martiniuc (18 puncte). În semifinale, CSM Lugoj va întalni învingătoarea dublei manșe dintre FC Porto (Portugalia) și Jedinstvo Stara Pazova (Serbia). În primul meci, formația din Serbia a câștigat cu 3-0.