Acasă Sport CSM Lugoj a acces în play-off-ul primei ligi feminine de volei

CSM Lugoj a acces în play-off-ul primei ligi feminine de volei

volei 4Voleibalistele de la CSM Lugoj au încheiat returul campionatului Diviziei A1 cu un nou joc spectaculos. Lugojencele au pierdut în tie-breack cu vicecampioana României, Ştiinţa Bacău. Formaţia bănăţeană a cedat primele două seturi, cu 13-25 şi 26-28 (după ce au avut patru mingi de set!), dar le-au câştigat pe următoarele două cu acelaşi scor: 25-22. În setul decisiv, lugojencele au cedat cu 7-15, dar au obţinut un punct în clasamentul Diviziei A1, rezultat care conturează jocul bun din acest retur în care au câştigat 18 puncte şi au reuşit să acceadă, din nou, în play-off-ul ligii feminine de volei.

Clasate pe locul opt, lugojencele se vor duela în prima fază din play-off cu liderul campionatului, Dinamo Romprest Bucureşti, meciurile fiind programate pe 9, 13 şi eventual 17 martie (se joacă după sistemul două victorii din trei meciuri), cu primul joc în deplasare. Chiar dacă în acest retur CSM Lugoj a învins pe Dinamo cu 3-0 în Banat, formaţia lugojeană va aborda această dispută cu şansa a doua, dar cu posibilitatea de a întâlni, în faza a II-a, învinsa disputei dintre ocupantele locurilor 4 şi 5, CSM Bucureşti şi Volei Alba Blaj, cu şansa de a juca pentru locurile 5-6 în A1.

În prima fază din play-off vor mai avea loc meciurile: Tomis Constanţa – Unic Piatra Neamţ, Ştiinţa Bacău – CSU Medicina Târgu Mureş şi CSM Bucureşti – CS Volei Alba Blaj.