Acasă Sport CSM Lugoj a învins şi la Iaşi

CSM Lugoj a învins şi la Iaşi

Formaţia bănăţeană s-a distanţat la zece puncte de zona play-out

Voleibalistele de la CSM Lugoj au început returul diviziei A1 cu o victorie. Lugojencele, pregătite de Paul Bogdan, au câştigat cu 3-1 (21-25, 25-18, 25-20, 25-15) partida disputată, în deplasare, cu Penicilina Iaşi. După ce au cedat primul set, lugojencele s-au mobilizat şi au reuşit să se impună în următoarele trei acte, soarta jocului fiind decisă în setul trei, când bănăţencele au egalat la 14 după ce au fost conduse cu 8-2 şi 12-6. Prin această victorie, CSM Lugoj a scăpat de grijile play-out-ului, diferenţa dintre formaţia lugojeană, clasată pe locul opt cu 16 puncte, şi ocupanta locului nouă – Penicilina Iaşi, a crescut la 10 puncte. La Iaşi, pentru CSM Lugoj au evoluat: Diana Tătaru, Laura Lungu, Irina Alexandru, Ionela Canea, Alexandra Badea, Veronica Lupaşcu, Andreea Smultea (libero), Larisa Paşca, Cătălina Bosuioc şi Mădălina Şonda. În celelalte jocuri ale etapei s-au înregistrat rezultatele:SCMU Craiova – Universitatea Cluj 3-0, Ştiinţa Bacău – CSM Ecorec Bucureşti 3-0, Dinamo Bucureşti – Tomis Constanţa 3-1, CSM Sibiu – CSU Medicina Tg. Mureş 0-3 şi Volei Argeş Piteşti – Unic Piatra Neamţ 1-3. Etapa viitoare, CSM Lugoj va evolua tot în deplasare, cu Unic Piatra Neamţ. Meciul va avea loc marţi, 4 ianuarie, de la ora 17, şi va fi televizat, în direct, de Digi Sport.