Acasă Sport CSM Lugoj – debut cu înfrângere în Divizia A1

CSM Lugoj – debut cu înfrângere în Divizia A1

Voleibalistele de la CSM Lugoj au ratat startul în noua ediţie a campionatului Diviziei A1. Formaţia lugojeană a pierdut, cu 1-3 (25-16, 24-26, 12-25, 20-25), partida cu SCM U Craiova, disputată în faţa propriilor suporteri.

După un prim set câştigat fără emoţii, bănăţencele au început detaşat actul secund, permiţându-le oltencelor – cu Andreea Smultea şi Sorina Buz, două foste componente ale CSM Lugoj în formaţie – să se instaleze la cârma jocului şi să conducă pe tabela de marcaj. Tătaru & Co au reuşit să egaleze la 19 şi chiar să aibă minge de set (24-23), însă oltencele nu au cedat şi au punctat de trei ori consecutiv, restabilind egalitatea la seturi: 1-1. Marcate de pierderea setului, gazdele nu au mai reuşit să se adune şi să pună probleme craiovencelor, care, cu moralul ridicat, au atacat susţinut, adjudecându-şi următoarele două seturi cu 25-12 şi 25-20. Astfel, Craiova şi-a trecut primele trei puncte în clasament, iar Lugojul rămâne fără puncte în cont, însă speră să remedieze situaţia în runda următoare, când va întâlni, în deplasare, nou-promovata Penicilina Iaşi, formaţie pe care a învins-o de două ori (3-1 şi 3-0) în Cupa României.