Acasă Sport CSM Lugoj – debut cu victorie în cupele europene

CSM Lugoj – debut cu victorie în cupele europene

Echipa feminină de volei a CSM Lugoj a câștigat primul meci din istoria clubului susținut în cupele europene intercluburi. CSM Lugoj a învins, pe teren propriu, cu 3-0 (28-26, 25-20, 25-13) formația cehă Dukla Liberec, în manșa tur din 16-imile Cupei Challenge. A fost primul joc justinut de o formație din Lugoj în cupele europene. Partida a fost mult mai ecilibrată decât o arată scorul. Primul set a fost aprig disputat de cele două combatant. În final, CSM Lugoj s-a desprins la 24-20, dar formația din Cehia a cucerit cinci puncte consecutiv și au întors rezultatul, având chiar două mingi de set, dar lugojencele nu au cedat și s-au impus cu 28-26. A fost setul care a dat încredere formației din Banat, care în final a obținut victoria, după 89 de minute de joc. De la Lugoj s-au remarcat Nina Kocic (16 punte), Tamara Ignjic (14 puncte) și Andreea Petra (10 puncte),  iar de la formația din Cehia, Eva Svobodova și Katerina Kohoutova, fiecare cu câte 11 puncte. Manșa retur va avea loc în 1 decembrie, în Ceia. Câștigătoarea se va califica în faza optimilor de finală ale Cupei Challenge, unde va întâlni câștigătoarea din dubla Palmas – Thy Istanbul. În prima manșă fprmația din Turcia a câștigat, pe teren propriu, cu 3-0.