Acasă Sport CSM Lugoj – încă o medalie de bronz la Cupa Campionilor Europeni

CSM Lugoj – încă o medalie de bronz la Cupa Campionilor Europeni

„Voi încerca să promovez un proiect prin care, în 2012, să aduc turneul final al Cupei Campionilor Europeni în România, la Timişoara”, a declarat consilierul judeţean Gheorghe Bologa, preşedintele Asociaţiei Judeţene de Lupte Timiş
Echipa de lupte libere a Clubului Sportiv Municipal Lugoj a participat, în calitate de campioană a României în anul 2009 (titlu cucerit şi în acest an), la turneul final al Cupei Campionilor Europene la lupte libere. Competiţia a avut loc, la sfârşitul săptămânii trecute, la Istanbul (Turcia) şi a reunit echipele campioane din şase ţări: Bulgaria, Rusia, Polonia, Macedonia, Turcia şi România. În grupa B, luptătorii lugojeni au pierdut cu 0-7 în partida cu campioana Turciei, Istanbul BB, dar au învins cu 5-2 pe campioana Macedoniei, BK Balkanec. În celălalt joc din grupă, Istanbul BB a câştigat cu 7-0 şi în faţa campioanei Macedoniei. În urma acestor rezultate, formaţia lugojeană a ocupat locul secund în grupă – după campioana Turciei – şi s-a calificat în semifinale, unde însă a pierdut, cu 1-6, întâlnirea cu campioana Rusiei, Sayitiev. În finala mică, CSM Lugoj s-a impus cu 6-1 în partida cu campioana Bulgariei, NSA Akademik, cucerind, pentru al doilea an consecutiv, medalia de bronz. Trofeul competiţiei a fost cucerit de formaţia gazdă, Istanbul BB, care a învins în finală, cu 6-1, pe campioana Rusiei, iar Cupa CELA a fost cucerită de campioana Macedoniei, BK Balkanec, care s-a impus cu 4-3 în meciul cu NSA Akademik. Pentru CSM Lugoj, medalia obţinută în cea mai importantă competiţie rezervată cluburilor, reprezintă o performanţă care confirmă valoarea şcolii lugojene de lupte. Cele două medalii de bronz, cucerite de CSM Lugoj anul trecut şi în acest an, sunt singurele medalii obţinute de România în această competiţie a cluburilor campioane din Europa. La această competiţie, pentru formaţia lugojeană, pregătită de antrenorii Emil Vanea şi Luca Rădoi, au luptat: Alexandru Chirtoacă (categoria 55 kg), Ivan Guidea şi Valentin Popescu (categoria 60 kg), Valentin Căprăruş (categoria 66 kg), Ion Vremere şi Andronic Dima (categoria 74 kg), Valentin Cimponeriu (categoria 84 kg), Nicolai Ceban (categoria 96 kg) şi Daniel Gheorghe (categoria 120 kg).

Performanţă istorică pentru sportul lugojean

„Este o performanţă istorică pentru clubul nostru şi pentru sportul lugojean. Este mare lucru că am reuşit să prindem podiumul şi la cea de-a doua ediţie a Cupei Campionilor Europeni la care participăm. Este meritul sportivilor care au dovedit că CSM Lugoj este o echipă competitivă, care poate concura oricând cu marile forţe ale Europei. Este un rezultat pe care ni l-am dorit şi care confirmă că performanţa obţinută anul trecut nu a fost întâmplătoare. Eu sunt mulţumit de locul trei şi îmi doresc şi un loc mai bun, însă, pentru a realiza acest obiectiv trebuie întărită echipa. De aceea, în strategia viitoare, voi încerca să promovez un proiect prin care, în 2012, să aduc turneul final al Cupei Campionilor Europeni în România, la Timişoara, în Sala Olimpia, care corespunde din punct de vedere al criteriilor impuse de CELA. Acest proiect poate fi realizat doar în 2012, pentru că în 2011 trebuie fundamentat un buget pentru organizarea acestei competiţii şi purtat un dialog între Federaţia Română de Lupte şi CELA. Sper ca acest proiect să fie susţinut de autorităţile locale şi judeţene, precum şi de sponsorii pe care doresc să-i atrag spre lupte”, ne-a declarat Gheorghe Bologa, preşedintele secţiei de lupte a CSM Lugoj şi preşedintele Asociaţiei Judeţene de Lupte Timiş, cel care a condus delegaţia lugojeană la Istanbul.