Acasă Sport CSU Poli Timișoara învinge în ultima etapă și speră să evite Constanța...

CSU Poli Timișoara învinge în ultima etapă și speră să evite Constanța în Cupă

Formația de handbal masculin CSU Politehnica Timișoara nu a avut probleme în a învinge în ultimul meci din actualul sezon al Ligii Naționale, elevii lui Nedeljko Vuckovic reușind să se impună categoric în fața echipei CSM Satu Mare, gruparea vizitatoare venind la Timișoara de pe un loc retrogradabil. Obiectivul timișorenilor pentru meciul din Sala ”Constantin Jude” din Timișoara a fost victoria, pentru a reuși o clasare pe locul șapte la finalul sezonului, astfel Politehnica evitând campioana HCM Constanța, în primul tur al Cupei României. Timișoara și Baia Mare au mers cap la cap doar în primele șase minute, pentru ca din minutul șapte, bănățenii să înceapă să se desprindă pe tabelă, diferența ajungând și la opt goluri. Scorul la pauză a fost 19-11 pentru Poli, gruparea timișoreană rezolvând în mare parte problema învingătoarei. Dominarea alb-violeților a continuat și în repriza a doua, principalii oameni de gol ai timișorenilor fiind Timofte și Fenici. Echipa oaspete nu a izbutit să remonteze diferența de pe tabelă, Poli încheind sezonul cu o victorie ușoară, scorul final fiind 36-26 pentru Poli. Gruparea de pe Bega a urcat, în urma succesuui cu Baia Mare, pe locul șapte și speră ca Turda să piardă la Odorhei, pentru a rămâne în continuare pe poziția care îi asigură un adversar mai facil în dubla de pe 22-24 mai, din primul tur a Cupei Românei.