Acasă Sport CSU Politehnica a scăpat de emoţiile retrogradării

CSU Politehnica a scăpat de emoţiile retrogradării

Formaţia de handbal CSU Politehnica Municipal Timişoara a jucat, în cadrul etapei cu numărul XXII din Liga Naţională, împotriva echipei Dinamo Braşov, partida contând foarte mult în lupta de evitare a retrogradării pe care alb-violeţii o dau în acest sezon. Elevii lui Nedeljko Vuckovic au încercat să facă uitată înfrângerea din etapa trecută contra celor de la Pandurii Târgu-Jiu, şi să câştige împotriva braşovenilor pentru a menţine speranţe de menţinere în prima ligă. Înaintea meciului cu Dinamo, tehnicianul bănăţenilor declara că  formaţia sa mai are nevoie de trei victorii pentru a fi sigură de menţinere în Liga Naţională şi pentru a nu mai depinde de rezultatele celorlalate contracandidate la retrogradare ale timişorenilor. Înfruntarea din sala din Braşov a fost dominată de echilibru, ambele echipe reuşind să se ţină aproape una de cealaltă. Bănăţenii au avut un plus în compartimentul ofensiv, fapt ce i-a ajutat să intre la cabine după primele 30 de minute de joc cu un avantaj de un gol. Repriza secundă a început bine pentru handbaliştii timişoreni, aceştia reuşind să înscrie pe fiecare fază de atac. Alb-violeţii s-au aflat în avantaj pe tabelă pe toată perioada reprizei secunde, însă, în ultimele minute ale înfruntării elevii lui Vuckovic au fost foarte apropae să piardă meciul. Experienţele neplăcute ale bănăţenilor din etapele trecute, când au pierdut partide în ultimele secunde de joc, i-au ajutat acum să gestioneze mai bine finalul de meci de la Braşov, timişorenii câştigând meciul cu scorul de 28-27. Graţie victoriei din această etapă, Politehnica a urcat pe locul XI în campionat, scăpând în mare parte de emoţiile retrogradării. Cel mai bun marcator al timişorenilor în partida de la Braşov a fost Alexandru Şimicu, handbalistul urcând un loc în clasamentul golgeterilor Ligii Naţionale, aflându-se pe locul patru, cu 129 de goluri marcate. Etapa viitoare, Politehnica primeşte vizita ocupantei locului şapte, Universitatea Cuj, ardelenii venind fără obiectiv în Sala „Constantin Jude” din Timişoara.