Acasă Sport CSU Politehnica Municipal Timişoara – prezentă şi la anul în Liga Naţională

CSU Politehnica Municipal Timişoara – prezentă şi la anul în Liga Naţională

Penultima etapă din prima ligă de handbal masculin a adus salvarea de la retrogradare a echipei CSU Politehnica Timişoara, handbaliştii timişoreni reuşind să învingă în meciul decisiv pentru rămânerea în Liga Naţională pe Minaur CSM Baia Mare. După un parcurs sub aşteptări al echipei din Timişoara în acest sezon, jucătorii bănăţeni au dat dovadă de mare tărie de caracter şi spirit de sacrificu şi au făcut tot ce le-a stat în putinţă pentru a asigura prezenţa Politehnicii şi de la anul în prima ligă. Alb-violeţii au jucat, sâmbătă, cel mai important meci din acest sezon în Sala „Constantin Jude” din Timişoara, handbaliştii lui Vuckovic reuşind să-şi ia un rămas bun frumos în faţa propriilor suporteri, meciul cu Baia Mare fiind ultimul din acest sezon pe teren propriu pentru timişoreni. Presiunea rezultatului a fost vizibilă în jocul ambelor echipe, acestea optând pentru un start de partidă moderat, fără riscuri inutile. Cu toate că echipa oaspete nu a câştigat niciun punct în acest retur de campionat, jucătorii timişoreni au jucat precaut, preferând să-şi păstreze forţele pentru finalul întâlnirii. După ce la mijlocul primei reprize scorul a fost în favoarea echipei vizitatoare, băieţii lui Vuckovic au mărit ritmul de joc şi, după un final de repriză în forţă, au reuşit să revină şi să conducă la pauză cu patru goluri. Jucătorii Politehnicii au pornit tare repriza secundă, reuşind să-şi impună stilul şi ritmul de joc. Diferenţa dintre cele două formaţii s-a mărit şi la şapte goluri, la mijlocul actului secund victoria alb-violeţilor fiind din ce în ce mai aproape. Fluierul de final al meciului a consfiinţit victoria Politehnicii, bănăţenii învingând pe cei de la Minaur CSM Baia Mare cu scorul de 27-23, timişorenii respirând în sfârşit uşuraţi, fiind scăpaţi de emoţiile retrogradării. Cel mai bun marcator din tabăra timişoreană a fost Nagy, jucătorul reuşind şase goluri. Deşi mai este de disputat o etapă din Liga Naţională, bănăţenii nu mai au niciun obiectiv de îndeplinit pentru acest sezon, aşa că gândurile bănăţenilor zboară către sezonul următor. Venit să salveze echipa timişoreană de la o retrogradare ruşinoasă, tehnicianul Nedeljko Vuckovic a declarat că îşi doreşte ca şi de la anul să rămână principal la gruparea de pe Bega, iar dacă se va realiza acest lucru, sârbul vrea să califice Poltehnica într-o competiţie europeană. Ultima dispută în actualul sezon al Ligii Naţionale pentru bănăţeni va avea loc sâmbăta viitoare, când Politehnica va juca pe terenul echipei aflate pe locul trei din campionat, Universitatea Bucovina Suceava.