Acasă Sport CSU Politehnica Timişoara a terminat cel mai greu sezon

CSU Politehnica Timişoara a terminat cel mai greu sezon

Handbaliştii clubului CSU Politehnica Municipal Timişoara au jucat, la sfârşitul săptămânii trecute, ultima partidă a sezonului 2010-2011 din Liga Naţională, alb-violeţii jucând în deplasare la Bucovina Suceava. După ce s-au salvat de o retrogradare ruşinoasă, chiar în penultima etapă a campionatului, elevii antrenaţi de sârbul Nedeljko Vuckovic au mers pe terenul ocupantei locului trei din campionat cu gândul la o victorie ce ar fi putut să mai spele din evoluţia inconstantă avută de alb-violeţi în actualul sezon. Bănăţenii au început bine meciul de pe teren moldav, însă formaţia gazdă a reuşit, printr-un joc mai exact, să se menţină la conducere pe toată durata reprizei întâi. Scorul după primele 30 de minute de joc a fost în avantajul sucevenilor, aceştia conducând cu doar două puncte formaţia de pe Bega. Actul secund al întâlnirii a însemnat revenirea echipei oaspete, care, încetul cu încetul, s-a apropiat de pe tabelă de echipa din Suceava. Cu toate că golgeterul formaţiei bănăţene, Alexandru Şimicu, a lipsit, jucătorii Politehnicii au demonstrat că au puterea de a pune probleme unei echipe clasate pe podiumul Ligii Naţionale. Timişorenii au reuşit să egaleze scorul cu doar câteva minute înainte de fluierul de final, având şansa chiar să învingă, însă ghinionul a lovit din nou trupa bănăţeană, aceasta ratând prin Stan o lovitură de la şapte metri. Înfruntarea dintre CSU Politehnica Timişoara şi Bucovina Suceava s-a încheiat cu scorul de 25-25, bănăţenii încheiând actualul sezon pe locul 11, loc ce asigură prezenţa pentru încă un an pentru trupa viola în prima ligă handbalistică. Bănăţenii au avut parte, totuşi, şi de o plasare pe podium în acest sezon al Ligii Naţionale, handbalistul Şimicu terminând pe locul secund în clasamentul golgeterilor campionatului, jucătorul marcând de 157 de ori în 25 de partide jucate sub tricoul Politehnicii Timişoara.