Acasă Sport CSU Politehnica Timișoara – bilanț poitiv în meciurile amicale

CSU Politehnica Timișoara – bilanț poitiv în meciurile amicale

Formația de handbal masculin CSU Politehnica Timișoara a terminat în forță perioada de pregătire dinaintea reluării Ligii Naționale, băieții antrenați de Nedeljko Vuckovic reușind trei victorii și un egal în partidele amicale jucate.  După adjudecarea turneului Banatul, organizat la Timișoara și în finala căruia au învins eterna rivală CS Caraș-Severin, handbaliștii bănățeni au trecut la pas și de formația sârbă Steaua Roșie Mokrin într- o partiidă de verificare jucată la mijlocul acestei săptămâni în sala de sport din Jimbolia. Alb-violeții au arătat o formă foarte bună în partida contra formației sârbe, reușind să conducă după prima repriză cu nouă goluri. Profitând și de revenirea lui Fenici de la lotul national, tehnicianul bănățenilor a rulat întreg lotul disponibil pentru a vedea pe cine se poate baza în primul meci oficial al sezonului, programat la finalul săptămânii. Formația oaspete nu a ridicat probleme Politehnicii, fapt ce a ajutat gruparea de pe Bega să se impună la finalul celor 60 de minute cu scorul de 40-19. Cotinghiu, Lalic și Timofte au fost cei mai eficienți marcatori ai Politehnicii, cei trei reușind să marcheze aproape jumătate din golurile echipei timișorene. Poli așteaptă acum reluarea Ligii Naționale, primul meci oficial al anului aducând în Sala ”Cosntantin Jude” din Timișoara liderul campionatului, HCM Constanța.  Înfruntarea dintre CSU Politehnica Timișoara și HCM Constanța este programată sâmbătă, cu începere de la ora 11, și va putea fi urmărită în direct pe postul DigiSport.