Acasă Sport Cătălin Cazacu a terminat pe locul 23 ultima cursă din World Superbike

Cătălin Cazacu a terminat pe locul 23 ultima cursă din World Superbike

Pilotul timișorean Cătălin Cazacu a luat parte la penultima etapă a Campionatului Național de Motociclism Viteză reușind din nou o cursă bună, în urma căreia s-a clasat pe locul 23. Duminică a avut loc etapa cu numărul XII din cadrul World Superbike, pilotul timișorean fiind la a patra prezență în întrecerea mondială după cursele din Cehia, Italia și Germania. Cu toate că a plecat cu gândul la o clasare în primii 15, Cazacu nu a izbutit să termine cursa de pe circuitul de la Magny Cour din Franța decât pe 23, însă, a rămas cu experiența acumulată, ce-i va fi foarte utilă pentru cursele viitoare din întrcerile interne și internaționale. Etapa din Franța nu a fost lipsită de probleme pentru pilotul bănățean, acesta având probleme cu motocicleta de concurs încă din calificări, totul culminând cu ieșirea în decor petrecută în ziua de concurs. Pilotul clubului Taifun Racing Timișoara, care în cadrul World Superbike a alergat pentru team-ul PTR România, a plecat ultimul de pe grila de start, însă a reușit să recupereze șase poziții, terminând al 23-lea ultima cursă a sezonului internațional. Timișoreanul a declarat că este mulțumit de evoluția sa în cele patru etape la care a luat parte în Campionatul Mondial, fiind de părere că acum este pregătit pentru a lua startul la toate cursele din sezonul viitor al World Superbike. Cea mai bună clasare a lui Cazacu din acest sezon a fost locul 16 în cursa din Italia. Cazacu nu va lua startul în ultima etapă a Campionatului Mondial, cea din Portugalia, în principal din cauza motocicletei de concurs, care are nevoie de reparații după problemele întâmpinate în Franța. Așadar, aventura lui Cazacu în întrecerea mondială ia sfârșit, pilotul mândrindu-se că este primul timișorean care a luat parte la World Superbike, acest lucru confirmând valoarea pilotului bănățean.