Acasă Sport Cupa de iarnă la minifotbal a mers la Dumbrăvița

Cupa de iarnă la minifotbal a mers la Dumbrăvița

Cea de-a XVII-a ediție a Cupei de Iarnă la minifotbal rezervată echipelor din Liga a IV-a din județul Timiș a revenit anul acesta echipei CS Dumbrăvița, după o finală în care spectacolul a fost cuvântul cheie. Ajunse în ultmul act al turneului, după ce au etalat cel mai atractiv fotbal dintre toate participantele, CFR Timișoara și CS Dumbrăvița au avut nevoie de lovituri de departajare pentru a stabili cine este câștigătoarea Cupei. CS Dumbrăvița a ajuns în finală după ce a trecut cu 3-2 în sferturi de Dudeștii Vechi și cu 5-3 în fața echipei Timișul Șag. De partea cealaltă, CFR Timișoara a învins în sferturi pe Chișoda cu 9-8, iar în semifinale elevii lui Florin Bugar i-au învins cu 2-0 pe cei de la Spartak Gottlob. Finala mică, jucată între echipele Timișul Șag și Spartak Gottlob a fost adjudecată de formația din Șag, aceasta înscriind nu mai puțin de opt goluri, reușind astfel să termine turneul pe locul trei. În ultimul act, CFR Timișoara și CS Dumbrăvița au dus o luptă acerbă pentru adjudecarea Cupei, deznodământul fiind decis la loviturile de departajare. Cu toate că CFR-ul conducea cu 2-0 încă din prima repriză, Dumbrăvița a reușit să egaleze în ultima secundă de joc, trimițând meciul în prelungiri. Cum în cele două reprize suplimentare nu s-a marcat, ambele echipe au trecut la executarea loviturilor de la șapte metri. Jucătorii din Dumbrăvița au reușit să-și stăpânească mai mult emoțiile, fapt ce le-a adus victoria, aceștia reușind să înscrie de trei ori, în timp ce formația feroviară a reușit să marcheze de la șapte metri un singur gol. Astfel, cea de-a XVII-a ediție a Cupei de Iarnă merge anul acesta la Dumbrăvița.