Acasă Sport Cupa României – încă un an departe de Timișoara

Cupa României – încă un an departe de Timișoara

Baschetbaliștii clubului BC Timișoara s-au întors cu mâna goală de la Final Four-ul Cupei României, găzduit anul acesta în București, echipa gazdă fiind gruparea CSM din capitală. Băieții lui Predrag Badnjarevic au început bine turneul final, reușind să învingă în semifinale echipa CSM Oradea, izbutind astfel să obțină biletele pentru marea finală a Cupei, trofeu câștigat de alb-violeți în urmă cu doi ani. Partida de sâmbătă, dintre BC Timișoara și BCMU Pitești, se anunța a fi una echilibrată, gruparea ploieșteană reușind să învingă în campionatul Diviziei A chiar pe terenul bănățenilor, în timp ce timișorenii se aflau înaintea finalei Cupei pe primul loc în campionat, cu doar trei înfrângeri în 18 partide. Alb-violeții au început bine meciul, însă, după mai multe schimbări de scor, piteștenii au reușit să conducă cu patru puncte, după primele zece minute. ”Leii din Banat” au revenit în sfertul doi, pentru ca la pauza mare, BC Timișoara să conducă Piteștiul cu șapte puncte. Startul sfertului trei a aparținut timișorenilor, care, după un forcing susținut, s-au desprins la 13 puncte, victoria fiind din ce în ce mai aproape de tabăra alb-violetă. Din păcate, la mijlocul penultimului sfert, piteștenii conduși de Tudor Costescu au revenit în joc grație jocului perfect făcut de ex-timișoreanul Uros Velickovic și, înaintea ultimelor zece minute de joc, gruparea din Pitești conducea cu un punct. BC Timișoara a încercat să recupereze diferența în sfertul trei, însă greșelile făcute la recuperare de elevii lui Badnjarevic au făcut ca timișorenii să fie conduși și cu șapte puncte, când mai erau de disputat mai puțin de două minute din joc. Alb-violeții nu au izbutit să revină pe tabelă, astfel că au trebuit să se recunoască din nou învinși de BCMU Pitești, grupare ce a ponit cu șansa a patra la câștigarea ediției de anul acesta a Cupei României. Scorul final al înfruntării dintre BC Timișoara și BCMU Pitești a fost 78-91, bănățenii pierzând astfel un trofeu important, anul acesta. Elevii lui Badnjarevic vor trebui să se concentreze acum exclusiv pe câștigarea campionatului, trofeu ce este foarte aproape de Timișoara, alb-violeții ocupând aprimul loc în Divizia A, la egalitate de puncte cu Gaz Metan Mediaș, însă timișorenii au un meci mai puțin jucat.