Acasă Sport Cupa României – singurul obiectiv al „Leilor din Banat”

Cupa României – singurul obiectiv al „Leilor din Banat”

Baschetbaliştii clubului BC Timişoara nu au reuşit să câştige partida din etapa a XX-a a Diviziei A, jucată împotriva formaţiei aflate pe ultimul loc ce duce în play-off, CS Otopeni. Jucătorii antrenaţi de Dragan Petricevic au mers la Otopeni decişi să nu piardă una dintre ultimele şanse de a ajunge în faza superioară a campionatului. Partida s-a jucat la intesitate maximă, miza întâlnirii punându-şi amprenta pe jocul ambelor echipe. „Leii din Banat” au pornit excelent în partida contra Otopeniului, reuşind un prim sfert perfect, pe care l-au câştigat la şapte puncte. Următoarele 10 minute au fost jucate intens, gazdele reuşind să se impună cu greu, cu scorul de 20-11. După pauză, elevii lui Dragan Petricevic au jucat un baschet nu foarte spectaculos, dar eficient, reuşind să câştige penultimul sfert cu scorul de 15-7. Ultimele 10 minute au fost însă catastrofale pentru timişoreni. Aceştia şi-au pierdut din concentrare şi au ratat de prea multe ori din poziţii ideale. Jucătorii de la Otopeni au profitat şi de faptul că au evoluat pe teren propriu şi au reuşit să se impună în ultimul sfert al întâlnirii, la o diferenţă de 19 puncte, mai mult decât suficient să-şi adjudece victoria. Scorul final al partidei jucate sâmbătă, în sala Sporturilor din Otopeni, a fost 83-68 pentru formaţia gazdă, rezultat în urma căruia baschetbaliştii din Timişoara s-au îndepărtat complet de play-off-ul din acest sezon, ei fiind la patru puncte de locul opt. Pesic a fost cel mai bun marcator al bănăţenilor, el reuşind 25 de puncte, urmat de Dzambic, cu 15 puncte şi Markovic, cu 12 puncte. În etapa viitoare, bănăţenii primesc pe teren propriu vizita echipei CSM Bucureşti. Pentru BC Timişoara singurul obiectiv rămas în picioare este cel câştigării Cupei României, trofeu pentru care bănăţenii se vor lupta în sferturi cu Steaua Bucureşti.