Acasă Sport Cursă perfectă pentru Pascotă

Cursă perfectă pentru Pascotă

Prima etapă din campionatul Romanian Superbike a avut loc pe circuitul Serres din Grecia.  Această etapă face parte dintr-un  concurs internaţional de motociclism, la care au participat 28 de concurenţi din Grecia, Bulgaria, Turcia, Israel şi România. Ionel Pascotă Jr. a concurat, alături de Adrian Enache, la clasa 600 cmc. Supersor, iar la debutanţi a fost prezent Aron Romcea. Pascotă şi-a respectat poziţia de favorit şi a reuşit să plece din pole-positin. În urma unei curse perfecte, Pascotă a reuşit să termine pe locul întâi, obţinând aur la prima competiţie din acest sezon. Compatriotul Adrian Enache a reuşit o clasare pe locul 15. Aron Romcea a fost aproape de podium, însă a terminat cursa pe locul 4. Echipa girocană se anunţă una din performerele acestui sezon, datorită rezultatelor promiţătoare din Grecia. Urmatorul concurs va avea loc la Hungaroring, la sfârşitul acestei săptămâni şi va conta în Campionatul Naţional pe circuit.