Acasă Sport Debut cu dreptul pentru Sabău pe banca lui Poli

Debut cu dreptul pentru Sabău pe banca lui Poli

Ioan Ovidiu SabauFC Timişoara a debutat cu o victorie sub comanda noului antrenor, Ioan Ovidiu Sabău. Deşi într-un meci amical disputat marţi dimineaţă, în care şi adversarii – Debrecen – au evoluat cu rezervele, Sabău debutează cu dreptul pe banca lui Poli, după o victorie cu 4-0. În seara aceleaiaşi zile, cele două formaţii dispută un nou amical, de această dată în scenă intrând primele echipe. În amicalul de marţi dimineaţa, FC Timişoara a început cu următoarea echipă: Taborda – Dudaş, Jitaru, Scutaru, Maxim – Popa, Abiodun, Ionescu, Chiţu – Mansour, Amuneke. Au mai jucat: Parks, Cobliş, Bonfim, Mera, Nibombe, Latovlevici, Stancu, Borbely, Vrsic, Curtean, Magera. Magera l-a înlocuit pe Mansour, după doar câteva zeci de minute de joc, atacantul senegalez accidentându-se. Toate cele patru goluri ale partidei au fost înscrise după minutul 65, până atunci atacurile alb-violeţilor nefiind concretizate. În minutul 65 Bonfim deschidea scorul, Magera a dublat avantajul în minutul 71, Nibombe a marcat în minutul 83, iar Magera a realizat dubla în ultimul minut regulamentar al jocului.
FC Timişoara revine în ţară joi, în jurul orei 19, urmând ca jucătorii să aibă două zile libere. Duminică, 12 iulie, lotul pleacă în al doilea cantonament al verii, în Austria, acolo unde mai are programate alte amicale: Austria Kranten (14 iulie), FC Koln (16 iulie), Eintracht Frankfurt (18 iulie), Apoel Limassol (20 iulie), Wigan Athletic (22 iulie).