Acasă Sport Derbyul Banatului la baschet – adjudecat de ICIM Arad

Derbyul Banatului la baschet – adjudecat de ICIM Arad

Sâmbătă, 15 ianuarie, s-au reluat meciurile oficiale ale Diviziei A la baschet feminin. Competiţia internă a ajuns la faza play-off-ului, în care sunt angrente cele mai bune opt echipe ale României la baschet feminin. În prima etapă a play-off-ului, BCM Bega Danzio Timişoara a jucat împotriva vicecampioanelor de la ICIM Arad, partida desfăşurându-se în Sala „Constantin Jude” dn Timişoara. Baschetbalistele antrenate de profesorul Dan Ionescu au încercat din răsputeri să demonstreze tuturor că îşi merită locul în primele opt formaţii ale ţării, chiar împotriva principalei pretendente la titlul de campioană, formaţia ICIM Arad. Alb-violetele au început partida bine, reuşind să surprindă în mai multe faze echipa antrenată de americanul Stacey Nolan. Curajul şi determinarea au fost cuvintele de ordine din tabără timişorenelor, astfel că planurile echipei arădene la o victorie lejeră au fost date peste cap. Alături de Ancuţa Stoenescu, care a jucat accidentată, întreaga echipă a Timişoarei a jucat o partidă foarte bună, reuşind să ţină piept unei formaţii foarte bune precum este cea a Aradului. Primele două sferturi ale partidei s-au jucat într-un ritm foarte alert, ambele echipe încercând să marcheze din orice poziţie. Echipa vizitatoare s-a impus în primul sfert cu scorul de 18-12, iar în cel de-al doilea cu 17-12, asta în ciuda eforturilor echipei antrenate de Dan Ionescu, care s-a zbătut permanent pentru a ţine diferenţa de scor la limite mici. Cu Ancuţa Stoenescu ca vârf de lancie a atcului timişorean, formaţia bănăţeană a continuat jocul dezinvolt şi în partea a doua a partidei. Plusul de experienţă şi maturitate al baschetbalistelor din Arad şi-au spus cuvântul, iar la finalul penultimului sfert, tabela arăta scorul de 24-17 pentru Arad. Sfertul patru al meciului revine tot echipei oaspete, astfel că BCM Bega Timişoara pierde cu scorul de 80-57 prima partidă din play-off-ul Diviziei A în faţa formaţiei ICIM Arad. Cea mai bună jucătoare a echipei din Timişoara a fost Ancuţa Stoenescu, aceasta reuşind 27 de puncte şi două recuperări, în timp ce pentru ICIM, cele mai bune marcatoare au fost Graham şi Ciocan, cu un total de 34 de puncte. Deşi formaţia timişoreană spera înaintea înfruntării cu ICIM să provoace prima înfrângere a grupării din Arad, valoarea ridicată a baschetbalistelor lui Stacey Nolan a făcut ca victoria să revină formaţiei arădene. Cu toate că a pierdut, formaţia timişoreană a arătat că poate juca un baschet de calitate, iar locul printre cele mai bune echipe ale ţării este pe deplin meritat. În etapa a doua a play-off-ului Divizie A, BCM Bega Danzio Timişoara va juca în deplasare contra echipei SCM Craiova, în timp ce ICIM Arad va evolua pe teren propriu, împotrica celor de la Rapid Bucureşti. Meciurile sunt programate pe data de 19 ianuarie.